Advertisement

SAXO Bank Kur Strateji Müdürü John Hardy, piyasalarda tüm varlık sınıflarında dalgalı fiyatlamalara neden olan tahvil getirileriyle ilgili olarak "Getiriler yavaşça artmaya başlasa bile risk algısını çok fazla etkileyebilecek bir şey değil." değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg HT yayınına katılan Hardy tahvil getirileriyle ilgili şu yorumları yaptı: Artan nominal getiriler piyasalardaki en önemli soru. Sadece artan faizler değil enflasyonun da artmaya başladığını görüyoruz. Getiriler yavaşça artmaya başlasa bile risk algısını çok fazla etkileyebilecek bir şey olmadığını düşünüyorum. Eğer getiriler ve enflasyon hızlı artacak olursa bu bir problem oluşturabilir. Finansal koşullarda bir sıkılaşma görebiliriz.

Euro Bölgesi görünümü heyecanlandırmıyor

Ben yakın vadede Euro Bölgesi'nin görünümünden çok heyecanlı değilim. Aşı yönetimi çok kötü yapılıyor. İmalat tarafı iyi ilerliyor ancak Euro Bölgesi'nin herhangi bir şekilde turizm sezonunu kaçırmaması gerekiyor. Nisan ayından sonra görünüm daha olumluya dönebilir ama çok zor bir patika var mali tarafta.

Sterlin adil değerine yaklaşıyor

İngiltere Merkez Bankası’nın negatif faiz uygulamak istediğini sanmıyorum. Aşılamalarla ekonomi tekrar canlanacaktır. Sterlin biraz daha normalleşmeyi bize gösteriyor. Çünkü çok uzun süreden beri çok zayıf bir para birimi vardı Brexit oylamasından beri, şimdi biraz daha adil değerine yaklaşıyor.