Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Hedge fonu devi Man Group Plc'nin CEO'su Luke Ellis, Fed’in enflasyonu hedeflenen yüzde 2'ye geri getirmeye çalıştığı sürece ABD’de resesyonun "kaçınılmaz" olduğunu söyledi.

Ellis, ABD enflasyonunun gelecek yıl yüzde 3,5 ila yüzde 4'e düşmesini ve Fed'e faiz artışlarını duraklatmak için bir "mazeret" sunmasını beklediğini ancak insanların beklediğinden daha uzun süre zorlayacaklarını düşündüğünü söyledi.

Ellis Küresel Finans Liderleri Yatırım Zirvesi'nin oturum aralarında yaptığı konuşmada, "Enflasyon düştüğünde, Fed’in ayağını frenden çektiklerini görebilirsiniz, ancak bir noktada ABD'de bir durgunluk yaşayacaksınız, bu kaçınılmaz" dedi.

Ellis geçtiğimiz ay ciddi sorunların ABD ve dünya ekonomilerini gelecek yılın ortasına kadar resesyona iteceğini söyleyen JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon’un sözlerine destek verdi. Enflasyon ve durgunluk endişelerinin önümüzdeki hafta yapılacak ara seçimlerde demokratlara mal olabileceği ve dünyanın geri kalanının ekonomik sağlığı üzerinde geniş kapsamlı etkileri olabileceği değerlendiriliyor.

Man Group CEO’su yatırımcıların enflasyon ve resesyonla ilgili deneyim eksikliği göz önüne alındığında birçok varlık portföyünün yanlış varsayımlar üzerine inşa edildiğini belirtti.

Dünyanın en büyük halka açık hedge fonu şirketi Man’in başındaki isim, “Yatırım yapmanın en kolay zamanı” olarak değerlendirdiği son on yılın ardından insanların oldukça kayıtsız bir hale geldiğini vurguladı. Man Group Eylül ayı sonuna kadar 138,4 milyar doları kontrol etti.

Ellis, tahvil ve hisse senetlerinin enflasyonist ortamda daha bağlantılı hale geleceğini ve özel yatırımların resesyonla birlikte batan şirketlerden zarar göreceğini söyledi.

Man CEO’su, artan ekonomik belirsizlik ve piyasa oynaklığının aktif varlık yönetimi için fırsatlar yarattığını, kredi piyasasında “bir miktar değer” gördüğünü, ancak oynaklığın devam edeceğini ve temerrüt oranlarının artacağını söyledi.

Ellis ayrıca, İngiltere tahvil piyasasındaki son karmaşaya dikkat çekerek, niceliksel genişlemenin gevşemesinden ve devlet tahvili piyasalarındaki likidite eksikliğinden kaynaklanan risklerden de bahsetti.

Eski İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın kısa yönetimi sırasında devlet tahvillerinde yaşanan sert satışlar, türev piyasalarda borç odaklı yatırım stratejilerinin bir parçası olarak kullanan emeklilik fonları için büyük piyasa değeri kayıplarını tetikledi.

Ellis konuyla ilgili, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde düşecek başka araçlar da göreceğiz çünkü bunlar süper düşük finansmana çok bağımlıydı” dedi.