Advertisement
HABERLER ABONE OL

Hepsiburada Grubu Mali İşler Grup Başkanı Korhan Öz “Güçlü bir üçüncü çeyrek geçirdik. Üçüncü çeyrekte yüzde 66’lık büyüme ile 10,7 milyar liralık bir işlem hacmine ulaştık” dedi.

Bloomberg HT yayınına katılan Öz “Yatırımlarımızı büyümeyi desteklemek için kullanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de nakit üreten ve kârlı bir şirket olmak istiyoruz. Yüzde 66’lık büyümeden sonra güçlü bir Kasım ayı geçirdiğimizden sene sonu büyüme hedefimizi yüzde 60’tan yüzde 70’e yükselttik; dolayısıyla ciroda reel bir büyüme sağlayacağımızı düşünüyoruz. Kâr marjımızı geçen sene aynı dönemde 4,3’ten 2 katından fazla büyüterek 9,8’e yükselttik. FAVÖK oranımız geçen yıl eksi yüzde 10’lardaydı, bunu eksi yüzde 4’e indirdik, önümüzdeki dönemde de iyileşme bekliyoruz. Asgari ücretin artışının belli değişiklikler yapmayı gerektirecek” şeklinde konuştu.

Öz “Mart ayından beri enflasyon muhasebesi uygulamak şart haline geldi. Türkiye'de ilk enflasyon muhasebesini uygulayan şirket olduk. Bu kompleks standartın özü, okuyucuya karşılaştırmalı mali tabloları verdiğimizde enflasyon etkisinden arınldırılmış haliyle bunları göstermeye dayanıyor. Örnek olarak bizim 10,7 milyar TL olarak gerçekleşen 3. çeyrek işlem hacmimiz enflasyon muhasebesi ile 11 milyar TL olarak gerçekleşti. Yüzde 9,8 olan kâr marjımız ise yüzde 8,4’e geriledi” dedi.

Öz “Gündemimize kârlılığı aldık. Yatırımcılarla önümüzdeki dönemde görüşmeye devam edeceğiz. Teknolojinin yıkıcı değil, yapıcı gücüne inanıyoruz. Makro göstergeler stabilize oldukça hisse performansının da olumlu olacağını düşünüyoruz" dedi.