Advertisement

2022 yılı ilk çeyrek bilançosu açıklanan Hepsiburarda'nın CEO'su Murat Emirdağ katıldığı Bloomberg HT yayınında soruları yanıtladı.

Toplam satış hacminde yüzde 84, sipariş adedinde yüzde 63 ve aktif satıcı sayısında da yüzde 55 artış gibi performansta artış gösterdiklerini belirten Emirdağ, Nasdaq'taki ilk ve tek Türk şirketi olduklarını dile getirdi.

"Müşterilerin en çok tavsiye ettiği pazar liderliğimizi koruyoruz" diyen Emirdağ, online alışveriş konusunda dünyadaki normalleşme trendinin Türkiye'de de gözlendiğini belirtti.

Platformdaki ürün sayısının yıllık yüzde 110 artışla 110,7 milyon adede ulaştığını, Hepsiburada’nın toplam satışları içinde pazaryeri payı da yıllık bazda yüzde 65,4 olarak gerçekleştiğini ve Hepsipay gibi yenilikçi ürünlere ilgi duyulduğunu aktaran Emirdağ, "Hepsipay cüzdan 9 ayda 7,1 milyon kullanıcıyı aştı." dedi.

"Mali disiplini önemsiyoruz"

Geçen çeyrekte altını çizdikleri mali disiplini önemsediklerinin altını çizen Emirdağ, kalıcı ve verimli bir büyümeye inandıklarını dile getirdi.

Mali ticari baskılara karşın verimliliği artırdıklarını belirten Emirdağ, pazarlamada ve openasyonel alanlarda verimliliği önceleyen bir yaklaşımla kârlılığı adım adım iyileştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Emirdağ, kârlılık ve büyüme konusunda özetle, "2025'te e-ticaretin toplam ticaretteki payı yüzde 25'i aşacak. Uzun, sürdürülebilir ve kalıcı büyümeye, nakitteki ve mali tablodaki sıkı duruşa devam edeceğiz. Planlarımıza mali gider baskıları yansıttık." ifadelerini kullandı.

Hisse performansı düştü

Birim başına pazarlama maliyetindeki artışın devam ettiğini aktaran Emirdağ odaklarını hissedeki günlük iniş çıkışlara kaydırmayacaklarını, pazarlamadaki verimliliği artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Hisselerin 12 dolardan 1.20'lere gelmesi konusunda, küresel düşünmek gerektiğini vugrulayan Emirdağ, "1 Temmuz 2021 ile 1 Haziran 2022 arasındaki dünya çok farklı. Küresel makro dengeler çok farklı, küresel belirsizlikler devam ediyor. Merkez bankalarının uyguladıkları politikalar, tercih ve kararlar, Nasdaq'ta gibi bizim gibi işkollarında faaliyet gösteren şirketlerde benzer durumlara yol açtı. Uzun vadeli değer yaratacak şeklide büyümeye devam ediyoruz." diye konuştu.

Emirdağ, e-ticaret yasasına ilişkin olarak da yeni oluşan sektörlere çerçeve çizmenin ve düzenlenmenin gerekli olduğunu, sağlıklı bir pazar oluşturulması için bu düzenlemelere gereksinim olduğunu, beklentilerinin adil, eşit ve şeffaf bir düzenleme olduğunu söyledi.