Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Hindistan ABD'den petrol alımlarını artırdı.

İsmini vermek istemeyen kaynaklar, Hindistan'da kamuya ait petrol şirketleri Bharat Petroleum ve Indian Oil Corporation ile petrokimya şirketi Reliance Industries'in Nisan ayı için ABD'den yaklaşık 7 milyon varil petrol aldığını belirtti. Veri analitik şirketi Kpler'e göre bu, Mayıs'tan beri en büyük aylık hacim oldu.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya'dan Hindistan'a petrol sevkiyatları arttı ve Rusya hala Hindistan'ın en büyük petrol tedarikçisi olmaya devam ediyor. Ancak ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları, petrol sevkiyatlarında aksamalara neden oldu. Yaptırımlardan en çok etkilenen Rus Sokol petrolü oldu.

Enerji danışmanlık şirketi FGE'de analist olan Dylan Sim "Sokol petrolünün ithalatında yaşanan zorluklar nedeniyle Hindistan'da rafinerilerin farklı alternatiflere yönelmesinin şaşırtıcı olmadığını belirterek "2021 yılında ABD petrolü, Hindistan'ın toplam petrol ihracatının yüzde 10'unu oluşturuyordu. Son 2 senede Rusya'nın pazar payını genişletmesiyle bu oran yüzde 4'e inmişti" dedi.

Ukrayna savaşı öncesinde Hindistan'ın petrol ithalatında yüzde 2 paya sahip Rusya, 2023'te bu payı yüzde 30'a kadar çıkartarak ülkenin en büyük petrol tedarikçisi haline gelmişti.