Advertisement

Hindistan, dünya genelinde Çin ve ABD’nin ardından en fazla karbon salınımı yapan 3. ülke olarak karbon emisyonunu sıfırlama planı üzerinde duruyor.

Bloomberg’in haberine göre konu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, Hindistan’daki üst düzey bürokratların 2050’ye kadar karbon emisyonunu sıfırlamak amacıyla yabancı danışmanlarla birlikte çalıştıklarını bildirdi.

Yeni Delhi'deki Başbakanlık Ofisi konu hakkında yorum yapmazken, isminin gizli kalmasını isteyen ve hükümete yakın kişiler, Hindistan’ın 2047 yılında ülkenin İngiliz yönetiminden ayrılmasının yüzüncü yılı olması sebebiyle sıfır emisyon hedefinin 2050 yılından 2047 yılına çekebileceğini söyledi.

Hindistan'ın en büyük rakiplerinden olan Çin, karbon salınımını 2060 yılına kadar sıfırlama planını duyurmasının ardından uluslararası arenada övgü kazanmıştı. Çin’in bu açıklamasından sonra, dünyanın en fazla karbon salınımı yapan ülkelerinden biri olan Hindistan’ın, bu yıl Glasgow, İskoçya'da yapılacak küresel iklim görüşmeleri öncesinde net sıfır taahhüdünde bulunma konusunda baskısı altına girdiği söyleniyor.