Advertisement

Hindistan Merkez Bankası (RBI) beklentilere paralel bir şekilde gösterge politika faizini %4'te bırakırken, daha fazla likidite önlemi almaya hazır olduklarını belirtti.

Hindistan Para Politikası Kurulu, gösterge geri alım faizini %4’te bırakırken, politika duruşunu ise gerektiğinde gevşemeye gidebilecek bir uyumlulukta korudu. RBI Başkanı Shaktikanta Das ekonomik aktiviteyi canlandırmak için bir çok alışılmadık önlem açıkladı ve hükümetin rekor borçlanma programının yumuşak bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Das Cuma günü gerçekleştirdiği bir video yayınında, “Uyumlu politika duruşu ne kadar gerekliyse, en azından bu mali yılın sonuna ve gelecek yıla kadar, enflasyonu hedefler dahilinde tutarak sürdürülebilir bir büyümenin gerçekleşmesi ve pandeminin etkilerinin yatıştırılması için devam edecek” dedi.

Başkan daha fazla likidite önlemi almaya hazır olduklarını belirterek şu maddeleri ekledi:

En fazla 3 yıla kadar vadeli, merkez bankasından bankalara yalnızca şirket tahvillerine yatırım yaparak şirketlerin nakit darlığı yaşamasını önlemek amacıyla uzun vadeli ve güdümlü 1 trilyon rupi (13.7 milyar dolar) değerinde çeşitli fonlar.

RBI daha önce bankalara piyasa fiyatlarıyla günlük değerleme yapmadan daha fazla hükümet tahvili tutmalarına izin vermişti. Bunu 31 Mart 2022’ye kadar uzattı.

RBI eyalet yönetimleri tarafından ihraç edilen tahvilleri özel durum olarak alabilecek. Normalde bnu sadece federal borçlanma için yapabiliyordu.