Advertisement

Hindistan, uluslararası oyuncuların Rus petrolünü içeren anlaşmalar yapmayı reddetmesi sonrası kamuya ait rafinerilerin Rosneft’ten büyük indirimler içeren petrol tedarik etmek istemesi nedeniyle Rusya’dan petrol ithalatını iki katına çıkarmayı değerlendiriyor.

Bloomberg'e konuşan tedarik süreçleriyle ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre kamu rafinerileri altı aylık yeni bir tedarik sürecini sonuçlandırmak üzerinde çalışıyorlar. Buna göre kargoların teslimatının ve sigortasının Rosneft tarafından garanti altına alındığı bir formül üzerinde çalışılıyor.

Sonuçlanması halinde yeni tedarik anlaşmaları Rusya’dan diğer anlaşmalarla satın alınan miktarın üzerine eklenecek. Kargoların hacmi ve fiyatları üzerinde pazarlıkların hala sürdüğü ve Hint bankalarının tüm kargoların finansmanını sağlamaya hazır olduğu belirtiliyor.

Hintli rafineriler doğrudan Rosneft'ten ürün temin edecek

Glencore Plc gibi uluslararası oyuncuların Rosneft ile anlaşma yapmayı bırakması üzerine giderek artan sayıda Hintli rafinerinin Rosneft’ten doğrudan ürün temin etmeye başlayacağı değerlendiriliyor.

Bu rafineriler arasında kamu sahipli Indian Oil Corp, Hindustan Petroleum ve Bharat Petroleum’un yanında bir kısmı Rosneft’e ait olan Reliance Industries ve Nayara Energy gibi özel şirketler var. Devlet ve özel şirketlerin temin anlaşmalarının ayrı olarak gerçekleştirileceği belirtiliyor.

AB, İngiltere ve ABD’nin uyguladığı yaptırım ve ticaret kısıtlamaları nedeniyle birçok alıcının Rus petrolünde kaçarak fiyatların çakılmasıyla hem kamu hem de özel rafinerilerin bir süredir Rus petrolünde alımlarını artırdığı biliniyor.

Geçtiğimiz ay Avrupalı alıcıların alternatif kaynak arayışına girerek Birleşik Arap Emirlikleri’ne dek uzanmasıyla Rusya’dan Hindistan’a ve Çin’e daha önce görülmemiş derecede fazla miktarda Rus petrolü yollanmıştı.

Şubat ayından beri petrol fiyatları yüzde 20 arttı

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna işgali sonrası piyasada oluşan panik ve değişen küresel petrol akışı fiyatların yüzde 20 artmasına neden olmuştu.

Bloomberg’ün hesaplamalarına göre Hindistan’ın Şubat-Mayıs ayları arasında Rusya’dan petrol ithalatı 40 milyon varili aşmış durumda. Bu rakamın 2021’de Rusya’dan yapılan ithalatın tamamından yüzde 20 fazla olduğu belirtiliyor.

Hindistan’ın Rusya’dan yaptığı ithalat herhangi bir yaptırımı delmese de AB ve ABD’den baskı görse de Asya’nın en büyük ikinci tüketicisi Rusya’dan yaptığı ithalatın Avrupa Birliği’ne göre çok cüzi bir rakam olduğuna vurgu yapıyor.

Kullandığı petrolün yüzde 85’ini ithal eden ülkede indirimli Rus petrolünün gıdadan yakıta kadar tüm fiyatların arttığı ortamda Hindistan’a rahat bir nefes aldırdığı belirtiliyor. Uygun alım seviyeleri nedeniyle ülkenin petrol ithalatı Nisan ayında bir önceki seneye göre yüzde 16 artmış durumda.