Advertisement

Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi Hindistan'da elektrik enerjisi bakanlığı, Salı günü yaptığı açıklamada, talimatları yerine getiremeyen eyalet mercilerinin elektrik kotalarının “geçici olarak kısılabileceği ya da kaldırılabileceğini” duyurdu. Bu, ülkenin kömür tedariki ve elektrik üretimindeki şiddetli daralmayı atlatabilmek için attığı diğer bir adımı oluşturuyor.

Kuzey Hindistan’daki Rajasthan’dan güney eyaleti Kerala’ya, bölgeler son günlerde elektrik üretim tesislerinin devre dışı kalmaya devam etmesinden dolayı güçlük çekiyor ve ülkenin finans başkenti Mumbai’nin yer aldığı Maharashtra bölgesi, elektrik şebekesindeki sıkıntılar ile baş etmeye çalışıyor. Elektrik kesintilerinin daha da yayılabileceğine ilişkin beklentiler, büyümenin zarar görebileceği riskine dair endişeleri artırdı.

Elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 70’inin kömüre dayandığı Hindistan, madenlerde üretimin azalmasına yol açan şiddetli yağışlardan ve koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından sanayi kullanıcılarının artan faaliyetlerinden dolayı güçlenen elektrik talebinden etkileniyor. Basında çıkan haberlere göre, güney eyaleti Karnataka yer alan Bangalore’da bazı bölgelerde Salı günü elektrik kesintileri meydana geldi.

Öte yandan kömür arzının artmaya başladığına ilişkin bazı işaretler var. Kamuya ait Coal India Ltd., Salı günü yaptığı açıklamada, elektrik santrallerine kömür sevkiyatının son günlerde artmakta olduğunu kaydetti. Resmi verilere göre, elektrik santrallerinin elinde ortalama dört günlük yakıt bulunuyor. Bu son yılların en düşük seviyesini işaret ediyor.