Advertisement

ABD'de ortaya çıkan ve küresel sermaye piyasalarının gündemine yerleşen Gamestop hisselerinde görülen oynaklığın gerilemesi yeni haftanın başında küresel hisse senedi piyasalarında toparlanmaya destek verdi.

Bunun yanında Çin Merkez Bankası'nın likidite desteği de küresel hisse senedi piyasalarındaki telafi çabalarına destek sağladı.

Cuma günü yüzde 1,9 gerileyen S&P 500 vadelileri açılıştaki kayıplarını silerken Asya endeksleri de yükseliş kaydetti. Japon Topix endeksinde yüzde 1'e yakın yükseliş görülürken Güney Kore Kospi'de yükseliş ise yüzde 1'i aştı. Çin Merkez Bankası’nın sağladığı likidite ile Çin piyasalarındaki nakit sıkışıklığı çözülürken Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 1'in üzerinde artıya geçti.

Reddit yatırımcıları gümüşü sıçrattı

Küresel piyasalarda yeni hafta da Reddit yatırımcıları gündemiyle başladı.

Gümüş ons fiyatı, Reddit’te organize olan bireysel yatırımcıların yarattığı ralliyle yükselerek 29 doları aştı. Böylece geçtiğimiz hafta bazı hisse senetlerinde yaşanan Reddit kaynaklı sert yükselişler emtiaya da sıçramış oldu.

Aktif gümüş vadeli kontratının ons fiyatı Comex’te bir ara yüzde 8,7 yükselerek 29,25 doları aştı ve eylülden bu yana en yüksek fiyata ulaştı.

Haftasonu aracı kurumlar, bireysel yatırımcılardan gelen talebi karşılamakta zorlandı. Kuzey Amerika’da değerli maden işlemlerinin önemli aracı kurumlarından Apmex Asya piyasaları açılana kadar emirleri işleyemeyeceklerini bildirdi.

Haftasonu üç haftalık hesap açılışını aynı anda gördük. Gümüş fiyatları açılışta haftasonundan devredilen işlem hacimleriyle sıçradı Guardian Vaults İş Geliştirme Müdürü John Feeny

Gümüş vadeli kontratları geçtiğimiz hafta perşembe ve cuma günü Reddit stili bireysel yatırımcı dalgası ile %6 haftalık değer kazanmıştı. Bireysel yatırımcının merkezindeki video oyunları perakendecisi GameStop Corp.’un aksine gümüş geçen yıl doların da geri çekilmesiyle birlikte yüzde 50 değer kazanmıştı.

Reddit forumu r/wallstreetbets’de geçen hafta gümüşe yönelik yorumlar yapılmıştı. Yatırımcılar forumda büyük bankaların gümüş fiyatlarını yapay bir şekilde düşük tuttuğunu arz kısıtını gizlediklerini öne sürmüş, bunun ardından gümüş ETF’i iShares Silver Trust’ta yığılmaya başlamıştı.

Ancak bazı büyük Wall Street bankaları gümüş hakkında iyimser tahminler de yapmıştı. Goldman Sachs 27 Ocak’ta yayımladığı notta gümüşü “tercih ettikleri değerli maden” olarak nitelendirmiş ons başına 30 dolar hedef fiyatı koymuştu.