Advertisement

ABD ve Avrupa hisse senedi vadelileri ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüs teşvik paketini imzalamasının ardından Pazartesi günkü işlemlerde Asya'daki çoğu hisseyle birlikte yükseldi. Dolar ABD Hazine tahvilleriyle birlikte geriledi.

S&P 500 Endeks vadelileri Trump'ın son dakika taleplerinden vazgeçerek Kovid-19 desteği ve hükümet fonlamasını içeren toplam 2.3 trilyon dolarlık paketi onaylamasının ardından tırmandı. Tokyo'dan Seul'e hisse senetleri yükselirken Hong Kong ve Şanghay'da dalgalı bir seyir izlendi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi gerilerken ABD Hazine tahvillerinin faizi tırmandı. Petrol düşerken altın fiyatları yükseldi.

Hong Kong'da işlem gören Alibaba Group Holding Ltd. hisseleri, şirketin hisse geri alım programını 10 milyar dolara çıkarmasına rağmen şirketin tekelci uygulamalarına karşı Çin hükümetinin yürüttüğü incelemeden dolayı değer kaybetti. Çinli düzenleyiciler hafta sonu Ant Group Co.'nun ödeme hizmeti sağlayıcısı olarak esas faaliyetlerine geri dönmesi çağrısında bulundu.

Almanya'da DAX Endeksi gün içi işlemlerde tüm zamanların zirvesini gördü.

İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) ile tarihi bir önem taşıyan Brexit ticaret anlaşmasını imzalamasının ardından sterlin dalgalandı.

ABD'de teşvikin daha fazla gecikmesinin önlenmiş olması iyimserliği artırarak pandeminin tırmanmasına karşın küresel hisse piyasasını bu ay rekora taşıdı.

Koronavirüs ile ilgili gelişmelerde daha bulaşıcı olan mutant virüs ile mücadelede önlemler sıkılaştırılıyor. En son harekete geçen ülkelerden biri olan Japonya'da Ocak sonuna kadar çoğu yabancının ülkeye girişi yasaklandı. AB'de kıta çapında bir aşılama kampanyası başlatıldı.

Kripto paralar tarafında Bitcoin ilk kez Pazar günü 28 bin dolar seviyesini geçti.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 07.00'de yüzde 0.6 yükseldi. Endeks Perşembe günü yüzde 0.4 yükselmişti.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.5 arttı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 tırmandı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.5 arttı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 düştü.
Yen dolar karşısında 103.46 seviyesinden işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.3 yükselerek 1.2223'ten alıcı buldu.
Sterlin 1.3567'de fazla değişmedi.
Offshore yuan yüzde 0.2 ekside 6.5255'e geriledi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan yükselerek yüzde 0.95 oldu.

Emtia

WTI petrol yüzde 0.4 düşüşle varili 48.02 dolara indi.
Altın yüzde 0.2 yükselerek onsu 1,887 dolara yükseldi.