Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bloomberg analizlerine göre İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonu hedef seviye olan yüzde 2’ye çekmesi için yaklaşık 1,2 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olacak kadar büyük bir faiz artırımına gitmesi gerekiyor.

Bloomberg Avrupa Bölümü Başekonomisti Jamie Rush 1979’da iki haneli rakamlara ulaşan enflasyonu düşürmek için dönemin Fed Başkanı Paul Volcker’in yöntemine atıfta bulunarak fiyatları dizginlemek için “Volcker şokuna” ihtiyaç var ifadesini kullandı.

Analizde İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonu indirmek için yaşayacağı ikilemin altı çiziliyor. Tüketici fiyatları yüzde 5,4 ile 30 yılın zirvesine çıkarken Nisan ayında enerji fiyatlarındaki kısıtlama kalkınca bu oranın yüzde 6’ya yükselmesi bekleniyor.

Aralık ayında faizleri 15 baz puan artırarak 25 baz puana çıkaran bankanın bu hafta politika faizini 50 baz puana çıkarması bekleniyor. Rush’a göre özellikle reel ücretlerin düştüğü bir dönemde enflasyonu indirmeyi çok agresif şekilde hedeflemek İngiltere ekonomisini önümüzdeki sene “rekor enflasyondan deflasyona” götürme riski taşıyor ve şu anda yüzde 4,1 olan işsizliği yüzde 7,6’ya kadar çıkarabilir.

Bloomberg'in yıl sonu faiz beklentisi yüzde 0,75 piyasanın yüzde 1,5 baz puan

Bloomberg'in analizlerine göre Merkez Bankası enflasyon artışını önceden görmüş ve önlem olarak geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren faiz artırmaya başlamış olsaydı bile bu politika sonucunda işsizlik yüzde 6,3 seviyesine çıkarak 760 bin kişinin işsiz kalmasına neden olacaktı. Dolayısıyla şu anda gerektiği kadar şiddetli bir şok ya da deflasyon olmasa da süreç yine acılı olacaktı.

“Enflasyonu çok kısa bir zaman diliminde hedef seviyeye indirmeye çalışmak akılcı değil” diyen Rush, “Eğer net ve kaçınılmaz bir çıpalanmamış enflasyon tehlikesine dair beklentiniz yoksa enflasyonu şokunu tamamen dengelemek için bu kadar sayıda insanı işsiz bırakmaya değmez” değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg Ekonomi bölümü İngiltere Merkez bankası’nın politika faizini 75 baz puana çıkarmasını beklerken finansal piyasaların beklentisi 150 baz puan civarında seyrediyor.