Advertisement

HSBC Türkiye ekonomisine ilişkin kaleme aldığı raporda ekonomi yönetiminin değiştiğini ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sıkılaşma döngüsüne girdiğini belirtti.

Aralık ayı sanayi üretim verisinin ardından büyüme tahminlerini revize ettiğini açıklayan kurum "ekonominin 2020 son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 2.9 büyüdüğünü öngörüyoruz. Önceki tahmininiz eksi yüzde 0.7'ydi. Bu nedenle 2020'nin tamamına ilişkin büyüme tahminimiz de yüzde 1'den yüzde 2'ye yükseldi" ifadesine yer verdi.

Kurum 2021 yılı için büyüme tahminini de yüzde 2.1'den yüzde 4.2'ye yükseltti. Bu revizyonun daha çok teknik bir gelişme olduğu ifade edildi.

Yukarı yönlü revizyonlara rağmen yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitede sert bir yavaşlama olacağı öngörüldü.

Ekonomideki dengesizliklerin henüz düzelmediği belirtilen raporda çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiği ve ilk çeyrekte daha da ivmelenebileceği ifade edildi. Gıda enflasyonun hala yüksek seyrettiği, enerji enflasyonun da yükselişte olduğu vurgulandı.

Raporda cari açıkta daralmanın devam edeceği, cari açık/GSYH oranının yüzde 3'e doğru indikçe açıktaki daralma sürecinin yavaşlayacağı belirtildi.