Advertisement

HANDE BERKTAN

Güney Koreli otomotiv devi Hyundai Motor Company, yüzde 20.36 hissesine sahip olduğu Güney Koreli otonom sürüş mobilite platformu 42dot’u satın alıyor. 2019 yılında kurulan 42dot, otonom araçlar, drone ve robotik süreçlerle ilgili yazılım geliştiriyor.

42dot sözcüsü yaptığı açıklamada, girişimin Hyundai Motor ile görüşmelerde olduğunu söyledi, ancak hisse büyüklüğü ve anlaşma değerlemesi de dahil olmak üzere satın alım şartlarını açıklamadı.

Hyundai şu anda üç yıllık girişimde yüzde 20,4 hisseye sahipken, 42dot'un kurucu ortağı ve CEO'su Chang-Hyeon Song, Hyundai Motor'da hizmet olarak ulaşım (TaaS) ekibine liderlik ediyor.

Satın alma hamlesi, Koreli otomobil üreticisinin 2030 yılına kadar otonom sürüş yazılımı teknolojisine ve elektrikli araçla ilgili işletmelere 79 milyar dolar yatırım yapma konusundaki büyük planına uygun olan otonom sürüş teknolojisini güçlendirme çabalarını hızlandırdığını gösteriyor.

2030 yılına kadar küresel elektrikli araç pazarının yüzde 7'sine hakim olmayı hedefleyen Hyundai Motor, bağlantı ve otonom sürüş yazılımı yatırımı için 9,2 milyar dolar ayırdı.

Güney Kore yerel medyası Korean Economic Daily, Hyundai'nin 42dot'a en az 306.4 milyon dolar yatırım yapmak için görüşmelerde olduğunu yazdı. Gazete, önerilen anlaşmanın bu ay tamamlanabileceğini de söyledi.