Advertisement
HABERLER ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yurt dışında yaptığı beş yıl vadeli dolar cinsi yeşil tahvil ihracını 715 milyon dolar borçlanma ile tamamladı.

Reuters'ın haberine göre, 6 Aralık 2028 itfalı ihraca 2,5 milyar dolardan fazla talep geldi. İlk getiri beklentisi yüzde 11'li seviyeler olarak açıklanan tahvilin nihai getirisi yüzde 10,5 oldu.

İBB yurtdışında 715 milyon dolara kadar tutarda tahvil ihracı için geçen hafta düzenleyici kurumdan izin almıştı.

İBB Finans Müdürü Neslihan Vural, “Türkiye’nin ilk yerel yönetim Yeşil Tahvili’ni Londra Borsasında yatırımcılara arz ettik. Gün sonuna kadar 2,6 milyar dolar İBB’nin tahviline talep geldi. Dün Londra piyasalarında 2023 talep rekoru kırıldı. Kurumsal firmaların tamamından daha fazla talep topladık. Bizim resmi iznimiz 715 milyon dolar olduğu için bu kadar satabildik” dedi.

Hükümet ve Merkez Bankası’nın Yeşil Finansman konusunda kurumları teşvik ettiğine işaret eden İBB Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, “Türkiye’nin 2023 yılı Yeşil Tahvil hedefi 1,5 milyar dolardı. Biz bu hedefin yarısını tek başımıza gerçekleştirdik. Üstelik yerel yönetimler finansman sağlarken, merkezi hükümetin borçlandığı oranın 2 puan üzerinde borçlanır. Devletin bu finansman kalemlerinde borçlanma oranı yüzde 9,30 iken biz 10,50 ile borçlandık” diye konuştu.