Advertisement

HANDE BERKTAN


İstanbul Havalimanı İGA’nın Dijital Hizmetler ve Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul 2022 yılında 62 milyon ziyaretçiye ulaşıp 2019 verilerini geçeceklerini söyledi. İnankul "Bu yaz 5 yeni havayolu şirketi daha uçmaya başlayacak ve böylelikle İstanbul Havalimanından uçan havayolu sayısı 84’e ulaşacak. Günde 220 bin yolcuya hizmet veriyoruz. Bu da bize önemli sorumluluk yüklüyor. Müşteri deneyimini artırma konusunda birçok çalışma yapıyoruz. Yeni teknolojik çözümler geliştiriyoruz. Mobiliteye çok önem veriyoruz. Yolcularımız evden uçağın kapısına kadar bu mobilite çözümlerimizden yararlanıyor. Yolcularımızın anında hizmet alabilecekleri yapay zeka destekli saha asistanlarımız var. Güçlü 5G ve wifi altyapısı, yapay zeka ve büyük veriyle teknoloji altyapısını tamamlamış bir havalimanıyız. Geçen seneye oranla yüzde 15 oranında teknoloji altyapı yatırım bütçemizi artırdık. Teknoloji kısmında çalışan sayımız 230’un üzerinde ve bunların 25’i yazılımcılardan oluşuyor.” dedi.

“İGA cüzdanı hayata geçiriyoruz”

Müşteri deneyimini artırma adına Ersin İnankul “Kendi e-ticaret sitemizi kuracağız. 300’ün üzerinde bütün mağazalarımız online platformda yer alacak. Beraberinde kendi dijital cüzdanımızı geliştiriyoruz. İGA cüzdanla birçok mağazadan indirimler alınıp kampanyalardan yararlanılacak. Artırılmış gerçeklikle alışveriş merkezi tasarladık. Bu konuları bir araya getirip dünyanın en iyi havalimanı olmayı istiyoruz. “Uçur” ile bir getirme projesini de devreye alıyoruz. Mobil uygulama üzerinden istediğiniz ürünü robotlarla müşterinin ayağına getireceğiz. Dijitalleşmeyle ticaretin kurgulandığı bir ortamı müşterimize sunacağız. Havalimanındaki deneyimleri artırıcı yeni servislerimizi geliştirmeye devam edeceğiz” yaptıklarını açıkladı.

İnankul, dijitalleşme kapsamında yaptıklarını “Havalimanlarının dijital dönüşümü hızlanıyor, bu dijitalleşme nesne, insan ve süreçlerle kurulan bağlantıların şekil değiştirmesi ve büyük veri trendleriyle kendini gösteriyor. Süreçlerin optimizasyonu, iş modeli inovasyonu ve daha iyi yolcu deneyimi bu dönüşümün kazanımlarından olacak. Cenevre, Doha, Dubai gibi bazı havalimanları marka değerleri yaratmak için dijital teknolojiyi havaalanlarında kullanma konusunda hedefler koydular. Akıllı uygulamalarımızla İstanbul Havalimanı olarak bizler, havacılık endüstrisinin yenilik öncüleri olarak kendimizi tanımlıyoruz. Dijital yol haritamız, strateji haritamıza ve kuruluş felsefemize temelden bağlı. Vizyonumuz oldukça net, çok sayıda ölçülebilir fayda ile büyük-küçük her alanda süreçleri iyileştirmek ve böylelikle yolcu deneyimini her temas noktasında artırabilmek.” şeklinde özetledi.