Advertisement

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA'nın Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Bilgen 5 milyar euroluk kredi refinansmanının detaylarını Bloomberg HT'de Hande Berktan'a anlattı.

Proje maliyetini düşürme amacıyla refinansmana gittiklerini belirten İGA CFO'su Bilgen, İGA Grubu olarak nakit akışlarında herhangi bir problem olmadığını ve ödemelerin düzenli devam ettiğini belirtti.

Bilgen konuya dair "Yapılandırılan kredilerden farklı olarak bu tip finansmanlarda belli risklerin aşılmasından sonra finansman maliyetlerinin daha avantajlı hale geldiği dönemde kredilerin refinanse edilmesi söz konusu olabiliyor. Biz de bu refinansman alternatifleri üzerinde çalışmak üzere Dome grubuyla işbirliği yapmaya karar verdik.

Refinansmanın ne kadar olacağı kısmı yabancı bankaların göstereceği ilgiye ve bizim finansman maliyetleriyle ilgili değerlendirmemize bağlı. Finansman maliyetlerinin istediğimiz seviyelerde olması halinde 5 milyar euroluk rakama kadar refinansmanı değerlendiriyor olacağız...Refinansman proje maliyetlerini düşürme hedefli olduğu için süreç sonunda bir değerlendirme yapacağız" yorumunu yaptı.

Nakit akışında problem olmadığını belirten Bilgen "bankalara yaptığımız kredi geri ödemeleri geçen mayıs itibariyle başladı, bunları da kendi kaynaklarımızla karşılayabilir durumdayız. Ocak ayında DHMİ'ye yapacağımız kira ödemesiyle ilgili de sıkıntımız yok. Refinansman sürecinden bağımsız olarak ödemelerimizi düzenli biçimde yapacağız" ifadelerini kullandı.

Bilgen çalıştıkları havayolu sayısının 70'ten 72'ye çıktığını, diğer şirketlerle görüşmelerin de devam ettiğini sözlerine ekledi.