Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ASML ve TSMC, Çin'in Tayvan'ı işgal etmesi durumunda dünyanın en gelişmiş çip üretim makinelerini devre dışı bırakabilir.

Söz konusu kaynaklar, ABD hükümet yetkililerinin dünyanın gelişmiş yarı iletkenlerinin büyük çoğunluğunun üretiminin yapıldığı adaya bir saldırıda bulunulması durumunda ne yapılacağı konusunda hem Hollandalı hem de Tayvanlı meslektaşları ile görüştüğünü söyledi. Öte yandan, ASML'nin, Hollanda hükümetinin tehdit konusunda şirketle görüşmesi üzerine yetkililere makineleri uzaktan devre dışı bırakabilme yeteneği konusunda güvence verdiği kaydedildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi konu hakkında yorum taleplerine yanıt vermezken, ASML, TSMC ve Hollanda Ticaret Bakanlığı sözcüleri de yorum yapmaktan kaçındı.

ASML'nin teknolojisi uzun süredir yanlış ellere geçmesini engellemeyi amaçlayan hükümet müdahalelerine maruz kalıyor. Örneğin Hollanda, ABD'nin küresel çip savaşında rakibine avantaj sağlayabileceği korkusu nedeniyle şirketin Çin'e EUV makineleri satmasını yasaklıyor. Hollandalıların bu yıl ASML'nin en gelişmiş çip üretim makinelerinin ihracatını durdurmaya başlaması ABD'nin emriyle oldu.