Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fed üyesi Philip Jefferson ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Çarşamba günü, merkez bankasının bir sonraki politika toplantısında faiz artışlarını durdurabileceğini öne sürdüler.

Başkan Biden'ın Fed Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı adayı Jefferson, böyle bir kararın Fed'in faiz artırımına son vereceği anlamına gelmeyeceğini kaydetti.

Jefferson, Washington'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, "Yaklaşan bir toplantıda politika faizimizi sabit tutma kararı, bu döngünün en yüksek oranına ulaştığımız anlamına gelmemeli. Yaklaşan bir toplantıda faiz artırımını atlamak, komitenin ek politika sıkılaştırmasının kapsamı hakkında karar vermeden önce daha fazla veri görmesini sağlayacaktır" dedi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının Haziran toplantısında faizleri artırmamaya yöneldiğini söyledi. Harker, Cuma günkü iş raporu verisiyle fikrinin değiştirebileceğini sözlerine ekledi.

Harker, "Bu toplantıya, faiz artırımını atlamamız gerektiğini düşünerek gidiyorum. Bununla birlikte, Cuma günü açıklanacak olan ABD iş gücü piyasasıyla ilgili veriler fikrimi değiştirebilir" dedi.

Harker, uzun bir süre boyunca faiz artışlarını duraklatmak yerine bir toplantıyı atlamayı desteklediklerini vurgulayarak "Bir duraklama, bir süre orada bekleyeceğinizi söyler" dedi.