Advertisement
HABERLER ABONE OL

İstanbul Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçı Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister iş dünyasının 100 milyar TL’ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Katıldığı Bloomberg HT yayınında Pelister “ İhracatçılar için paritenin çok büyük etkisi var. Son bir yıllık periyoda baktığımızda paritedeki yüzde 10’luk bir gerileme ihracatımızı ciddi oranda etkiledi. Biz paritenin daima 1,05’in üstünde 1,10’a yakın olmasını tercih ediyoruz. Kurun ise enflasyona paralel olarak yükselmesi ihracatçının lehine olacaktır” dedi.

Pelister “Enflasyonun getirdiği emtia fiyatlarının yüksekliği ve dünyadaki global ölçek büyütmesinde firmalarımızın sermayeye ihtiyacı var. Bu sermayeyi tedarik için 2 yol var: Nitelikli ürün üretip katma değerli iş yapıp gelirini fazlalaştırmak ve sermayeyi finans kuruluşlarından almak. Maalesef şu anda Türkiye’de finansa ulaşım biraz zorlaştı. Burada finansa ulaşımı kuvvetlendirmek lazım. Sermaye yapılarını kuvvetlendirmek için de özellikle makul faizli, makul vade farklı sermaye tedariki sağlamamız lazım. Burada finans kuruluşlarından destek bekliyoruz. KGF kredisi bekliyoruz. İş dünyasının 100 milyar TL’ye ihtiyacı var. 100 milyar TL’yi en kısa zamanda piyasaya pompalarsak firmalarımız çok rahat edecektir” şeklinde konuştu.

Öte yandan EYT’nin yılbaşından sonra devreye gireceğini tahmin ettiğini söyleyen Pelister, iş insanlarının bunun tedirginliğini yaşadığını belirtti.

Pelister, “Burada EYT’nin nasıl uygulanacağı konusunda iş insanlarının tedirginliğin giderilmesi için bir takım bilgilendirmelerin yapılmasında fayda var. Bazı firmalar 2 bin kişi çalışıyor ve 350 kişisi EYT’li. Bir anda o kadar nitelikli iş gücü ayrılmaya kalktığı anda, firmalar tekrar o insanları çalıştırmak istemezlerse (ki bazı insanlar kendileri çalışmak istemeyeceklerdir), o firmaların bir bocalama endişesi olabilir. O kadar insana bir finans desteği ihtiyacı olacak ve o parayı belki bir anda vermek gerekecek” dedi.