Advertisement
HABERLER ABONE OL

Koronavirüs önlemlerinin sıkılaşması kararını takiben iş dünyasına verilen desteklerin sürelerinin uzatılması uygulamalarına yenileri eklendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan üç ayrı karara göre istihdam odaklı bazı desteklerin süreleri uzatıldı. İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 10, 19, 21 ve 26. maddelerindeki bazı sürelerin uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Uygulanmakta olan Normalleşme Desteği 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı, 3 ay olan yararlanma süresi de 6 aya çıkarıldı. Bu destekte normal çalışma düzenine geçen şirketlere bazı kolaylıklar sağlanıyordu.

İstihdamın korunması ve artırılması kapsamında işverenlere prim ve vergi desteğini düzenleyen İlave İstihdam Teşviki süresi 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldı, bu teşvik ile bir önceki yılın ortalama sigortalı sayısına ilave istihdam edilenler için sağlanan prim desteği uygulaması sürecek.

Kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdamına uygulanan teşviklere ilişkin de düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, bu teşvikin süresinin de 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldı.