Advertisement
HABERLER ABONE OL

ILO ve SGK işbirliği ile 16 bin 770 kişi sosyal güvenceye erişecek.

ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Türkiye Ofisi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) kapsamında, ilave 5.570 çalışanın daha sosyal güvenliğe erişiminin sağlanması için, ortaklıklarını genişletmeye karar verdi. Bu kapsamda ILO tarafından aktarılacak kaynak 159 milyon TL’ye ulaşacak.

ILO'dan yapılan açıklamaya göre, son üç yılda KİGEP’ten yararlana 12.000’i aşkın çalışan ve 1.927 işveren, kayıtlı istihdama erişti veya mevcut çalışanları güvencede tutma desteğinden yararlandı. Ek olarak 5 bin 570 çalışanın daha KİGEP’ten yararlanmasıyla 2022 yılı sonuna kadar programdan yararlanarak kayıtlı istihdama erişenlerin toplam sayısı 16 bin 770 kişiye çıkacak.

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, ILO’nun KİGEP konusunda SGK ile başarılı ortaklığının genişletilmesinden duyduğu memnuniyeti vurgulayarak, “Üç yıldan uzun süredir devam eden programımızla, kayıt dışı çalışan 12 bin kişinin kayıt altına alınarak sosyal güvenceli çalışmasına vesile olduk. Herkes için insana yakışır iş ve sosyal koruma hedeflerimize doğru SGK ile çalışmayı sürdürerek bu yıl sayıyı 16 binin üzerine çıkartmış olacağız” dedi.

KİGEP teşvik programı, işverenlerin Suriyeli çalışanları için çalışma izni başvurusu yapmaları ve Suriyeli ve Türk çalışanların sosyal güvenlik primi ödemelerinin karşılanması için idari ve mali desteği içeriyor. KİGEP, SGK tarafından geliştirilen özel çevrimiçi platformları kullanarak, SGK il müdürlüklerindeki proje ofisleri vasıtasıyla 15 şehirde uygulanıyor.