Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Para Fonu (IMF) Çarşamba günü Çin'in bu 2024 yılı büyümesine ilişkin tahminini "güçlü" ilk çeyrek rakamları ve son politika önlemleri nedeniyle önceki yüzde 4,6'dan yüzde 5'e yükseltti.

Yükseltme, IMF'nin düzenli değerlendirme için Çin'e yaptığı ziyaret sonrasında gerçekleşti. Kuruluş daha önce yüzde 4,1 olarak duyurduğu 2025 büyüme tahminini de yüzde 4,5 seviyesine çıkardı.

Ancak 2029 yılına gelindiğinde, yaşlanan nüfus ve yavaşlayan üretkenlik artışı nedeniyle Çin'in büyümesinin yüzde 3,3'e yavaşlayacağını öngörüyorlar. Bu, IMF'nin orta vadede yüzde 3,5 büyüme öngördüğü önceki tahminin altında.

Çin ekonomisi ilk çeyrekte güçlü ihracatın desteğiyle beklenenden daha iyi yüzde 5,3 büyüdü. Nisan ayına ait veriler tüketici harcamalarının zayıf kaldığını ancak endüstriyel aktivitenin toparlandığını gösterdi.

Yaklaşık iki hafta önce Çinli yetkililer, zor durumdaki emlak sektörünü desteklemek için ipotek faiz oranlarındaki tabanın kaldırılması da dahil olmak üzere kapsamlı önlemler duyurdu.