Advertisement

IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath dünyanın Kovid-19 kaynaklı kötümser senaryolara hazırlanması gerektiğini belirterek pandemi hazırlığı için milyarlarca dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gopinath Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Benim endişe ettiğim konu herkes en iyimser senaryo olan bunun artık hafif belirtileri olan endemik bir virüs olduğu ihtimalinin gerçekleşeceğini umması. Fakat uzmanlarla konuştuğunuz zaman çok daha karanlık senaryoların gerçekleşebileceği ve bunlara karşı hazırlık yapmamız gerektiğini söylüyorlar. Bence de bu yönde daha fazla şey yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gopinath, bu konuda kurumun bu aybaşında dile getirdiği pandemiyle savaşmak ve sağlık sistemlerini güçlendirmek için daha fazla fon sağlanması çağrılarını yineleyerek bu yıl için yaklaşık 15 milyar dolar ve sonraki yıllarda da senelik 10 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç olacağını kaydetti.

Küresel ekonomik büyüme tahminlerini güncelleme sürecinde olan IMF’nin çalışmanın sonuçlarını Washington’da ilkbaharda yapılacak toplantılar sırasında 19 Nisan tarihinde yayımlaması bekleniyor.

IMF Ocak ayında yaptığı küresel büyüme tahmininde daha önce Ekim ayında yaptığı yüzde 4,9’luk tahminini aşağı yönlü güncelleyerek yüzde 4,4’e çekmişti.

“Gerçek olan bir şey varsa o da büyüme tahminlerimizde aşağı yönlü kayda değer bir değişiklik göreceğiz” diyen Gopinath bunun nedenleri arasında pandemi, ısınan enflasyon ve Ukrayna savaşı gibi etkenlerin gösterilebileceğini belirterek, “Büyüme için pozitif tarafta kalmaya devam edeceğiz fakat bunu söylemekle birlikte çok çok zor zamanlarda olduğumuzu ve pandeminin bitmediğini de eklememiz gerekir” değerlendirmesinde bulundu.