Advertisement

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bazı internet sitelerinde yayınlanan, sonrasında sosyal medyada da bazı kullanıcılar tarafından paylaşılan “Türkiye’nin S-400 bataryalarını İncirlik Hava Üssü’ne sevk ettiğine” yönelik haberleri yalanladı.

MSB, iddiaların “tamamen gerçek dışı olduğunu” kaydetti.

İncirlik Hava Üssü, ABD Hava Kuvvetleri ve NATO tarafından kullanılıyor. Türkiye-ABD ilişkileri, Rusya’dan alınan S-400 hava ve füze savunma sistemi nedeniyle gerilmiş, bu nedenle ABD Türkiye’yi F-35 programından çıkarmış ve bazı Türk yetkililere yaptırım kararı almıştı.

S-400’lerin İncirlik’e sevk edildiği iddiaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasından geçen hafta sonu G-20 Zirvesi’nin düzenlendiği Roma’da gerçekleşen toplantının ardından gündeme geldi.

Erdoğan-Biden görüşmesinde de gündeme geldi

Söz konusu görüşmede iki lider, Türkiye-ABD ilişkilerini daha da güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulunurken, Türkiye’nin F-35’lere yapılan ödemenin iadesinin F-16’lar ile yapılması yönündeki talebini de ele almıştı. Erdoğan bu konuda Biden’dan olumlu bir yaklaşım gördüğünü belirtmiş ancak, Biden’ın kendisine “bu konuda kısa zamanda netice alınamayabileceğini” söylediğini açıklamıştı.

Bloomberg'in haberine göre konuya yakın kıdemli bir ABD yetkilisi görüşmede Biden’ın Türkiye’nin Rus S-400 savunma sistemi bulundurmasının ABD Kongresi ve Biden yönetimi için bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini söylediğini aktarmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, partisinin Virginia seçimlerindeki yenilgisinin Demokratların ekonomik gündemini Kongre’den geçirmesinin aciliyetini gösterdiğini söyledi.

Biden, seçim sonuçlarına ilgili olarak "Paket kabul edilmiş olsaydı, sonuçlar farklı olabilirdi" dedi.

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı değerlendirmede, “İnsanlar bizden sorunları halletmemizi istiyor. İnsanlar, Kovid’den okula, işlere, bütün olarak bir dizi soruna, pek çok şey hakkında kaygılı.” dedi.

Cumhuriyetçi Glenn Youngkin, Virgina’daki valilik seçimlerinde, Biden’ın bir yıl önce bu eyalette 10 puan farkla kazanmasına karşın, Demokrat Terry McAuliffe’i mağlub etmişti.

Youngkin bu eyalette 2009’dan bu yana seçim kazanan ilk Cumhuriyetçi oldu.

Öte yandan, New Jersey Valisi Phil Murphy, Cumhuriyetçi Jack Ciattarelli’den gelen beklenenden daha güçlü meydan okumaya karşı kendini korumaya çalışıyor. Minneapolis’te polis departmanının kapatılması, yeni bir isim verilmesi ve tekrar açılmasına ilişkin halk oylamasında, bazı yenilikçi Demokratların ‘polisin finansman kaynaklarını kesme’ çağrısına tepki olarak, başarısız olundu.

Tüm bunlarla birlikte, bu gelişmeler Demokratlar arasında zorlu tartışmalara neden oluyor. Birçok üye, Senato’dan geçen imar işleri tasarısı ve ‘Tekrar Daha İyisini Yap’ olarak adlandırılan daha geniş bir paket olan vergi artırımları ve sosyal refah programları dahil Biden’ın gündeminin Kongre’den geçirilmesi için çabalarını ikiye katlamaları gerektiğini kaydediyorlar.