Advertisement
HABERLER ABONE OL

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dizel araba ve kamyonların satışını planlanandan 5 yıl önce yasaklayacak.

İngiltere, Başbakan Boris Johnson'ın 'yeşil devrim' olarak adlandırdığı plan kapsamında 2050'ye kadar karbon salınımı net sıfıra indirmek için benzinli ve dizel araba ve kamyonların satışını 2030'dan itibaren, yani planlanandan 5 yıl önce, yasaklayacak.

Johnson bu plan ile birlikte Başbakanlığını yeniden pekiştirirken ekonomiyi de canlandırmayı hedefliyor. Yeşil devrim planıyla birlikte Johnson seçmen kitlesinin bulunduğu bölgelere yatırımı yönlendirme fırsatı da bulacak.

Yeni yasa teklifiyle birlikte hükümet elektrikli araba, hidrojen, rüzgar ve nükleer yatırım yapmaya devam edecek ve evlerin enerji verimliliğini artırmak için çalışacak.

“Bu yılın beklenenden çok farklı geçmesine rağmen ülkeyi seviye atlatmayı amaçlayan kararlı planlarımızı unutmuş değiliz.” diyen Johnson, “10 aşamalı planım binlerce çevre dostu istihdam yaratacak, koruyacak ve destekleyecek, aynı zamanda 2050 yılı net sıfır karbon salınımı hedefimize yaklaştıracak.” diye ekledi.

Johnson aynı zamanda 2030’a kadar toplamda 12 milyar sterlin büyüklüğünde hükümet kaynağı ayrılacağını ve 250 bin yüksek vasıflı çevre dostu istihdam yaratılıp bunların destekleneceğini söyledi.