Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey yetkililerin fazla hantal davranarak enflasyonun kontrolden çıktığı eleştirilerini reddederek faiz artışlarına bir yıl önce başlanmış olması durumunda salgından toparlanma sürecinde ekonominin zarar görmesi riski olduğunu belirtti.

Bailey'in BBC Radyo’ya yaptığı açıklamalar, iktidardaki Muhafazakar Parti’den İngiltere Merkez Bankası’na yönelik artan suçlamalar sonrasında geldi. Ülkede enflasyon 40 yılın zirvesinde seyrediyor ve önümüzdeki aylarda daha da tırmanması bekleniyor.

BoE faizleri artıran ilk merkez bankaları arasında olsa da artış hızında Fed’in gerisinde kalmış durumda. Bailey, bir yıl önce İngiltere'nin karantinadan yeni çıkmakta olduğunu ve hükümetin izin ödemelerini azaltması nedeniyle yetkililerin işsizlikteki ani artıştan endişe duyduklarını kaydetti.

Bailey özellikle enflasyona etki eden jeopolitik gelişmelere de değinerek, “Bir ya da iki yıl önce bu koltukta oturup Ukrayna’da bir savaş olacağını ve enflasyon üzerinde böyle bir etki yaratacağını tahmin edebilecek kimsenin olacağını sanmıyorum” ifadelerini kullanırken daha erken davranmanın bir resesyon tetikleyip tetiklemeyeceği sorusuna ise “evet” yanıtını verdi.