Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere’de maaşlardaki artış enflasyona ayak uyduramıyor. Rakamlar, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) kilit faiz oranını ne kadar artırabileceğine dair soruları gündeme getiriyor

Resmi rakamlara göre, maaşlardaki artış enflasyon oranının daha da gerisinde kaldığı için Birleşik Krallık'taki geçinme maliyeti üzerindeki baskı Mart ayında yoğunlaştı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyondan arındırılmış rakamlara göre, ikramiyeler hariç ortalama kazançların bir önceki yıla göre yüzde 1,9 düştüğünü ve 2013'ten bu yana en büyük düşüşü kaydettiğini belirtti.

İkramiyeler hariç ücretler ilk çeyrekte yüzde 4,2 artarak pandemiden önceki on yıldaki yüzde 2,1 ortalamasını ikiye katladı. Buna karşın enflasyonun yılsonuna kadar yüzde 10'u aşma yolunda ilerlemesi ve hükümetin vergileri artırması ile tüketiciler gerçek harcanabilir gelirlerinde neredeyse eşi görülmemiş bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

Ekonomi durgunluğa sürüklenebilir

Bazı analistler, bu durumun ülke ekonomisini durgunluğa sürükleyebileceğini ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz oranlarını ne kadar artıracağına dair soruları gündeme getirebileceğini söylüyor.

İşsizlik oranları ilk çeyrekte 1974’den beri en düşük seviye olan yüzde 3,7 ‘ye geriledi ve iş ilanları rekor seviyelere yükselmeye devam ediyor. Pandemi sırasında iş gücünden ayrılan yüz binlerce insan geri dönmeyi tercih etmediği için işverenler işçi bulmakta zorlanıyor.

İşverenler, geçen ay maaş bordrolarına 121.000 kişi ekleyerek tahminin iki katından fazla üstüne çıktı. İlk kez, işsiz olarak listelenen insanlardan daha fazla boş iş açığı vardı. BoE, işverenlerin talepteki keskin yavaşlamaya tepki vermesiyle işsiz sayısının yılsonunda artmaya başlamasını bekliyor.

Kalıcı enflasyon endişesi maaş taleplerini tetikleyebilir

Politika yapıcılar, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek için faiz oranlarını yükseltiyor. Uzmanlar çalışanların yüksek enflasyonun kalıcı olduğuna inanmaları durumunda ücret artış taleplerinin ekonominin geneline yayılmasından ve sonrasında bir maaş-fiyat sarmalını tetiklemesinden endişe ediyorlar.

Ancak tahminler, borçlanma maliyetlerinin ne kadar artacağı konusunda ikiye bölünmüş durumda. BoE, gösterge oranını yüzde 1'e çekmek için bu ay art arda dördüncü bir artış sağladı ve para piyasaları bir yıl içinde neredeyse yüzde 2,5 oranında fiyatlanıyor. Buna karşın ekonomistlerin geneli, mevcut artış politikasına ara verilmeden önce yaz boyunca sadece iki kez 25 baz puanlık artış bekliyor.