Advertisement

İngiltere ekonomisi Omikron varyantının dünyayı vurması öncesi gelen güçlü büyüme rakamlarıyla Kasım ayında ilk kez pandemi öncesi performansını geride bıraktı.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla Ekim ayına oranla yüzde 0,9’luk büyümeye ulaştı.

Kasım ayı hizmetler, inşaat ve üretim sektörlerinin tamamının beklenenden daha güçlü bir büyüme gerçekleştirdiği dönem oldu. Yine de uzmanlar, tüketicilerin Omikron nedeniyle iptal ettiği etkinlikler ve firmaların daha önce görülmemiş seviyede çalışan eksikliği yaşamasından dolayı Aralık ve Ocak aylarında çekilmeler yaşanacağını öngörüyorlar.

“Pandeminin son dalgasına girilmeden önce İngiltere Ekonomisi oldukça iyi durumdaydı” diyen UBS Global Wealth Management Ekonomisti Dean Turner, “Ocak da zayıf geçmesi muhtemel bir ay gibi görünüyor ama sonrasında hızlı bir toparlanma bekliyoruz” yorumunu yaptı.

Benzer görüşlere sahip Bloomberg Ekonomisti Dan Hanson da, “İngiltere Ekonomisi Omikron varyantı ortaya çıkmadan önce beklenenden çok daha hızlı bir toparlanma sergiledi. Bulaş vakalarının hızlı artışı ve olası kısıtlama kararları üretimde ufak bir düşüşe neden olabilir ama bunların etkilerinin kısa süreli olacağını ve ekonominin kayıplarını bu yıl içinde geri kazanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mevcut veriler, hedefin üç katı olan ve yüzde 6’nın üzerine çıkması beklenen enflasyonu baskılamak isteyen Merkez Bankası’nın önümüzdeki ay tekrar faiz artıracağı söylentilerini güçlendirebilir. Piyasalar şimdiden faizlerin 100 baz puan artırılacağını fiyatlamaya başladı.

İngiltere Ticaret Odaları ise bu rakamların sürdürülmesinin oldukça zor olduğunu ve ekonomik risklerin biriktiği konusunda uyardı. Bu riskler arasında Nisan ayında etkilerini hissettirecek enerji faturaları ve vergilerin artmasıyla azalan tüketim sayılabilir.

Çeyrek bazında bakıldığında üretim rakamları yüzde 0,2 üzerinde düşmemesi durumunda, son çeyrekte GSYİH’nin 2019 sonu seviyelerine ulaşması ya da geçmesi bekleniyor.