Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere'nin Kasım'da kaydettiği yüzde 2,6'lık küçülme analistlerin tahmininden 2 puan daha iyi gerçekleşti.

Bu, İngiltere ekonomisinin kısıtlamaların gevşetildiği Aralık ayında yüzde 1 daralmaması halinde dördüncü çeyrekte büyüyeceği anlamına geliyor.

Rakamlar tüketicilerin ve şirketlerin koronavirüs kısıtlamalarının ikinci dalgasına 2020'nin ilk yarısında olduğundan daha iyi uyum sağladığını gösterdi. Ancak okulların ve temel ihtiyaç harici mağazaların kapalı olmasından dolayı hasarın bu ay daha yüksek olma ihtimali hükümeti ve merkez bankasını daha fazla yardım yapmaya zorluyor. Başbakan Boris Johnson ise umutlarını aşının büyümeyi canlandırmasına bağlamış durumda.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, açıklamasında "İşlerin iyiye gitmeden önce zorlaşacağı net. Bugünün rakamları karşı karşıya olduğumuz zorluğun altını çiziyor. Ancak umutlu olmak için nedenler var. Aşı dağıtımımız yolunda gidiyor." dedi.

Beklentinin üzerinde gelen rakamlar, faaliyetlerini sürdürmelerine müsaade edilen imalat ve inşaat sektörlerinden ve ayrıca hizmetler sektöründeki beklenenden daha az düşüşten destek buldu. Turizm ve otelcilik sektörü Nisan ayındakinin yarısı kadar bir düşüş kaydetti.

Aralarında İngiltere Merkez Bankası da (BoE) bulunan tahminciler dördüncü çeyrekte küçülme bekliyorlar. Ancak birçoğu şimdiden görünümlerini yukarı revize ediyor.

Aralık ayı bazı mağazaların yeniden açılmasından ve Noel'deki geleneksel tüketici harcamalarından büyük bir ihtimalle pozitif etkilenecek.