Advertisement
HABERLER ABONE OL

2020'de pandeminin ekonomik etkileriyle mücadele etmek için parasal genişlemeye giden küresel merkez bankalarının yükselen enflasyon karşısında genişleme sürecinden çıkış hamleleri sürüyor.

Bloomberg'in haberine göre İngiltere Merkez Bankası, İngiltere Borç İdaresi Ofisi ve Hazine ile parasal genişleme portföyünde bulunan tahvillerin satışı için görüşmelere başladı.

Şubat toplantısında yükselen enflasyona karşı politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 0,50 seviyesine çıkaran banka varlık alım programına ilişkin yeni kararlar da açıklamıştı.

Kararlar kapsamında banka, vadesi dolmuş tahvillere yeniden yatırım yapmayı bırakacak. 200 milyar sterlinden fazla tahvilin vadesinin 2025’e kadar dolmasına izin verecek.

Banka aynı zamanda, 20 milyar sterlinlik hisse ve şirket tahvili portföyünden de 2023 sonuna kadar kurtulacak.

Banka söz konusu satışların politika faizinin yüzde 1'e çıktığı dönemde ele almayı planlıyor.

Şubat toplantısında yapılan faiz artışının ardından para piyasalarında Mayıs ayı itibariyle yüzde 1'lik politika faizine ulaşılacağı beklentisi öne çıkmıştı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, petrol şirketi Saudi Aramco'nun yüzde 4 hissesinin Kamu Yatırım Fonu'na aktarıldığını açıkladı.

Açıklama Suudi devlet ajansı SPA'da yer aldı.

Prens hisse devrinin ardından devletin Saudi Aramco'da en büyük hissedar olarak kalmaya devam edeceğini belirtti. Şirkette devletin hissesi yüzde 94 civarında.

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan Aramco 2019 yılında halka arz edilmiş, dünyanın en büyük halka arzında 25 milyar doların üzerinde halka arz geliri elde edilmişti.

Şirketin piyasa değeri 2 trilyon doları görerek, dünyada Apple ile birlikte en değerli şirket unvanını almıştı.