Advertisement

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceğini, ancak bunu yapmak istemediklerini söyledi. Hürmüz Boğazı Orta Doğu'dan petrol akışında oldukça kritik bir öneme sahip.

Zarif, Çarşamba günü New York'ta Bloomberg Television'a verdiği mülakatta, "Elbette bunu yapacak kudrete sahibiz, ancak bunu yapmak istemiyoruz. Zira Hürmüz Boğazı ve Basra Körfezi bizim cansuyu niteliğinde," dedi ve "Bu boğaz korunmalı. Bunu gerçekleştirmekte önemli bir rol oynuyoruz, ancak burası herkes için güvenli olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada deniz yolu ile nakliyesi yapılan ham petrol ve akaryakıtının üçte biri geçen yıl Hürmüz Boğazı'ndan geçti ve bu durum bu yolun ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor. Mayıs ve Haziran'da, bölgede altı petrol tankeri saldırıya uğradı. Bu saldırılardan İran sorumlu tutulurken, bu ülke sorumluluğu üstlenmedi.

Zarif, "Bu boğaz tehlikeli, zira çok kalabalık. Zarif en son bu bölgenin kalabalık olduğunu söylediğinde, ABD 1988'de 290 yolcu taşıyan bir İran uçağını düşürmüştü. İran Dışişleri Bakanı, "Tehlikeyi hissediyoruz ve bu nedenle tehlikeli bir tırmandırmadan kaçınmak istiyoruz, ancak ülkemizi savunmaktan vazgeçemeyiz" değerlendirmesinde bulundu.