Advertisement

Türk bankaları sendikasyon anlaşmalarını yenilemeye devam ediyor. Son anlaşma haberi İş Bankası'ndan geldi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) Perşembe akşamı yapılan açıklamada bankanın 367 gün vadeli 544,7 milyon euro ve 300 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığı bildirildi.

En yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti; euro dilimi için Euribor+%2,25,dolar dilimi için Libor+%2,50 olarak gerçekleşti.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, sağlanan krediye ilişkin yaptığı açıklamada, “2021 yılında devam eden zorlu piyasa koşullarına rağmen, çok sayıda bankanın katılımı ile toplam 964 milyon dolar tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi sözleşmesini imzalamış olmamız, uluslararası piyasalarda İş Bankası'na duyulan güveni bir kez daha teyit etti. Sürdürülebilirliği her alanda benimseyerek tüm iş süreçlerimize entegre ederken, sürdürülebilirlik bağlantılı ilk sendikasyon işlemimize de imza atmaktan çok memnunuz. Sadece çevresel değil sosyal etkilerimizi de göz önüne alarak belirlediğimiz performans kriterlerimiz ile sorumlu bankacılık anlayışımızı pekiştiriyoruz. Yılın ilk çeyreğinde ulaştığı 631 milyar TL’lik aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası konumunu sürdüren İş Bankası, sağlanan bu kredilerle reel sektörde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vererek ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaya devam edecektir” dedi.