Advertisement

Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geliyor.

Müzakerelerde Ukrayna heyeti minimum hedef belirledi.

Görüşmeler öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada barış çabalarının önemine dikkat çekti.

Erdoğan şunları söyledi: Süreç barışa dair umutları yeşertmiştir. Her iki tarafın da hakkını, hukukunu, hassasiyetlerini koruyan yaklaşım sergiledik.

Bölgemizde çok fazla acıya şahitlik etmiş bir ülke olarak Karadeniz'de benzer bir tablonun ortaya çıkmaması için çalıştık, çabaladık.

Sorumluluk üstlenmekten kaçınmadık, kaçınmayız. Çatışmanın uzaması kimsenin yararına değildir. Toprağa gömülen her kaynak ortak geleceğimizden kopartılan bir değerdir. Bu trajediyi durdurmak tarafların elindedir.

Barışın ve ateşkesin sağlanması iki tarafın da faydasınadır. Gelinen aşama itibarıyla heyet üyeleri olarak tarihi bir sorumluluk üstlendiniz.

Tüm dünya sizden gelecek hayırlı ve müjdeli haberleri bekliyor. Liderlerin yönlendirmesi ile barışın temellerini atıyorusunuz. İşinizi kolaylaştıracak her adımda biz varız.

Liderler zirvesine de ev sahipliği yapmaya hazırız. Sizlerin bir araya gelmeniz bile dünyada umut sebebidir. Barışa giden yoldaki gayretlerinizin hayırlı neticelere dönüşmesini temenni ediyorum.

Rus oligark Roman Abramoviç İstanbul'a geldi.

Rus Tass haber ajansı ismini vermediği bir Rus yetkilisine dayandırdığı haberinde Roman Abramoviç’in müzakereler öncesi İstanbul’da olduğunu belirtti.

Haberde Rusya’nın İstanbul’daki görüşmelerde bazı öncü sonuçlara ulaşılmasından umutlu olduğu belirtildi.

Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi.

Müzakerelerde Ukrayna heyeti minimum hedef belirledi. Ukrayna heyeti insani durumun derhal iyileşmesini istiyor.

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre müzakerelere aracılık ettiği bilinen Rus milyarder Roman Abramoviç ve bazı Ukraynalı müzakerecilerin bu ayın başında, Kiev’deki görüşmelerden sonra zehirlendiğinden şüphelenildi.

WSJ, Abramoviç'in bu şüpheler üzerine tedavi için İstanbul’a uçtuğunu yazdı. NATO üyeleri arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakereler konusunda görüş ayrılığı yaşanıyor. Almanya ve Fransa diyalogdan yana tavır koyarken diğer bazı üyeler Putin’e güvenilemeyeceği yönünde görüş bildiriyor.