Advertisement

Türkiye'nin en büyük metropolü İstanbul'da 17 bin 395 araçla 50 binden fazla şoförün vardiyalı hizmet verdiği taksiler, kurumsallaşmadan dijitalleşmeye kadar birçok sorun için çözüm bekliyor.

Bloomberg HT’ye konuk olan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ve Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, İstanbul’daki taksi sorunu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Dünyanın en ucuz taksimetresiyle çalışıyoruz"

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede İstanbul'da şu anda taksi sayısının artışına ihtiyaç olmadığını dile getirdi. Aksu, taksi sorunu hakkındaki değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

İstanbul’da trafik sorunu var. Belli saatlerde İstanbul’la bırakın 5 bin taksiyi 50 bin taksi de verseniz sorun çözülmez. Teknolojiye geçersek, taksiciyle yolcuyu buluşturan sisteme geçersek kimse taksi bulmada sıkıntı çekmeyecek. Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıp, en ucuz taksimetresiyle çalışıyoruz. İstanbul halkı toplu taşımayı tercih etmiyor. 3 kişi bir araya gelip taksiyi tercih ediyor. Neden? Çünkü, fiyat tarifemiz iyileştirilmedi. Enflasyon altında ezildik.”

"Direksiyondaki kişilerin %95’inden fazlası plakanın sahibi değil"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, İstanbul’daki taksi sorununa ilişkin olarak tüketicinin ve taksi şoförlerinin sorunlarını şu cümlelerle özetledi:

“Tüketici cephesinde kaliteli ekonomik güvenilir hizmet alma peşindeyiz. Net olarak söylüyorum. İstanbul’da taksi sorunu var. Evet, trafik sorunu da var. Direksiyondaki kişilerin yüzde 95’inden fazlası plakanın sahibi değil. Benim muhatap olduğum kişiyi dinlediğimde, 12 saat çalıştığını, belli bir yevmiyeyi toparlayamazsa cebinden tamamlamak zorunda olduğunu, aracın temizliğini de cebinden karşılamak zorunda kaldığını, bunların haricinde para kalırsa da evine para götürebileceğini söylüyor.” dedi.