Advertisement
HABERLER ABONE OL

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AB Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, hem Suriyeli göçmenlerin hem yerel halkın hem de geçici koruma altında olanların girişimci olmalarının sağlandığı takdirde, bunun hem göçmenlerin entegrasyona hem de Türkiye ekonomisi ne katkı sağlayacağını dile getirdi.

Bloomberg HT yayınına katılarak soruları yanıtlayan Nikolaus Meyer-Landrut, Enhancer projesinin ana hedefini, "Hem Suriyeli göçmenlere hem de geçici koruma verilenlere yardımcı olmak, istihdam ve istihdam fırsatları yaratmak" olarak anlattı.

Göçmenlerin kendi hayatlarını kazanmalarını sağlamanın, onların girişimci olmalarının sağlanmasının hem göçmenlerin entegrasyonu hem de Türkiye ekonomisi için olumlu olacağını dile getiren Landrut, "Proje ülke genelinde, göçmen ve geçici koruma altında olanların yoğun olduğu 11 kentte gerçekleşiyor. Bakanlıkla bazı görüşmeler yapılarak sektörlere karar verildi. İstihdam olanaklarının daha iyi olduğu sektörler seçildi. Özellikle tekstil ve ayakkabı sektörlerinin ne kadar büyüdüğünü dinledik. Pazara ve üretim noktalarına yakınlıklar göz önüne alınarak karar verildi. Hem yöre halkı hem göçmenlere katkı sağlamak esas alındı" bilgilerini verdi.

Suriyeli göçmenlerin girişimci olmalarının üretebildikleri noktada Arap dünyası ile ilişkileri nedeniyle Türkiye ihracatına katkı sağlayabileceğini de dile getiren Landrut, "Dilleri ve Arap dünyası ile olan ilişkileri ticari ilişkilere yardımcı olacak, katkı sağlayacaktır" dedi.

Türkiye'nin de zorlukları var

Yaşanan Rusya ve Ukrayna gerilimine ilişkin olarak da Türkiye'nin çözüm için iki tarafı bir araya getirme çabasının oldukça olumlu olduğunu ifade eden Landurt, "Bu çabalar durumu olumlu bir noktaya taşıyabilir. Ukrayna'nın devlet egemenliğinin tanınması gerekiyor" diye konuştu.

AB'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltma konusunda önemli kararlar aldığını söyleyen Landurt, "Enerji bağımlılığı konusunda, enerji tedarikinin çeşitlendirilmesi konusunda Türkiye'nin de AB ile aynı zorlukları var" değerlendirmesi yaptı. Landurt, bu konuda yeni kaynaklar bulunmasının ve başta yenilenebilir enerji olmak üzere adımlar atılması gerektiğine dikkat çekti.