Advertisement
HABERLER ABONE OL

İtalyan Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, İtalyan hükümetinin Çin'e, Roma'nın 2019 yılında imzaladığı 'Kuşak ve Yol Girişimi' yatırım programından çıkmayı planladığını söyledi.

Tajani, Adnkronos haber ajansının ev sahipliğinde Roma'da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı açıklamada, anlaşmanın "istenen etkileri yaratmadığını" ve artık "bir öncelik" olmadığını söyledi.

Tajani "Pakta dahil olmayan ülkeler daha iyi sonuçlar elde etti" dedi.

İtalya'nın yıl sonuna kadar Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in büyük önem verdiği programa katılımını yenileyip yenilemeyeceğine karar vermesi gerekiyordu.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, G-7 ülkeleri arasında sadece İtalya'nın katıldığı programa son vermek için aylardır diplomatik olarak zemin hazırlıyordu.

Altyapı programı Şi tarafından on yıl önce ekonomik bağları güçlendirmek ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin etkisini genişletmek amacıyla başlatılmıştı.

Avrupa'nın büyük bir kısmı gibi İtalya da Washington ve Pekin arasında tırmanan gerilimin ortasında kaldı ve bu durum Çin'in Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Rusya'ya verdiği destekle daha da kötüleşti.