Advertisement
HABERLER ABONE OL

Perşembe günü Financial Times’de ortak bir yazı kaleme alan Fransa Başkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi “Daha fazla manevra alanına ve egemenliğimizi garanti altına almak için yeterli harcama kalemine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

İki ülke yakın zamanda ittifaklarını pekiştirmek amacıyla sembolik bir işbirliği anlaşması imzalamış ve her iki lider de yaşanan pandemi sebebiyle 2022 sonuna kadar askıya alınan AB Bütçe kanunlarında değişiklik çağrısında bulunmuştu.

Almanya'nın onayı gerekiyor

Yine de yapılacak herhangi bir değişimin bu hafta Roma’da Draghi ile görüşen Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un desteğine ihtiyacı var. Scholz değişiklik taleplerine mevcut çerçevenin yeterince esneklik sağladığı argümanıyla karşı çıkmıştı.

Macron ve Draghi, Almanya ve Kuzey Avrupa ülkelerinin kuralların esnetilmesi durumunda harcamaların kontrolden çıkacağı uyarısını ve borçluluk seviyesinin düşürülmesinin gerekliliğini kabul etseler de mevcut mali çerçevenin “anlaşılmaz ve aşırı karmaşık” olduğu argümanıyla değişikliğe ihtiyaç olduğu konusunda ısrarcılar.

İki lider Financial Times’a yazdıkları makalede yüksek borçluluk seviyelerinin “daha yüksek vergilerle veya sürdürülemez kamu harcama kesintileriyle aşağı çekilemeyeceğini” ve “büyümeyi güvenilmez mali uyarlamalarla boğamayacaklarını” belirtirken stratejilerinin mantıklı yapısal reformlarla tekrar eden kamu harcamalarını kısmak olduğu kaydettiler.

Avrupa Konseyi Başkanlığı’nı Ocak ayında devralacak olan Macron, Mart ayında mali reformlara odaklanılacak bir zirve yapmayı planlıyor.