Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Çinli milyarder Jack Ma'ya ait Ant Group'un Hong Kong ve Şanghay'da eş zamanlı halka arzından 200 milyar doların üzerinde bir değerleme bekleniyor.

Çin'in en büyük mobil ödeme firmasının ana şirketi olan Ant Group, Hong Kong ve Şanghay hisse senedi Borsalarının STAR platformunda eş zamanlı çifte halka arza gidecek. Bu satış, son yılların en büyük ilk halka arzlarından (IPO) biri olacak. Konunun gizli olmasından dolayı ismini vermeyen kaynaklardan birine göre, Ant halihazırda Wall Street firmalarının büyük kısmından daha yüksek değerlemeye sahip ve eğer koşullar lehte olursa, bu arzdan Suudi Arabistan'ın rekor Saudi Aramco halka arzında elde ettiği 29 milyar dolardan daha fazla gelir elde edilebilir.

Büyüyen Alibaba impatatorluğunun en değerli parçası olan Ant, Tancent Holdings Ltd.'ye kaptırdığı müşterilerini geri almak amacıyla, evrimini krediler, seyahat hizmetleri ve yiyecek teslimatı gibi konularda online alışveriş hizmetlerine yaymakta. Ant'ın CEO'su Simon Su, insanların Alipay'in sadece finans hizmetleri sunan bir şirketten daha fazlası ve dünyanın en büyük e-ticaret platformuna ödemeler giriş kapısı olduğunu düşünmelerini istediğini söyledi. Alipay şimdilerde, gıda marketinden servet yönetimine, otel rezervasyonundan kredi başvurularına tüketici ihtiyaçlarının geniş bir yelpazesinde hizmet veriyor.

Bir zamanlar bankalar, petrol ve doğalgaz üreticileri gibi Çin'in en büyük şirketlerinin tercih ettiği çifte halka arz, kısmen birbirinden çok farklı sermaye rejimlerinde hisse senedi satışına gitmenin yarattığı karmaşıklıktan dolayı eski cazibesini kaybetmiş durumda. Ant'ın bu kararı, hızlı büyüyen şirketler için tercih edilen bir halka arz yeri olması planlanan Şanghay'ın STAR platformu için bir zafer olacak. Çifte halka arz ayrıca, aralarında Ant'ın üçte birine sahip Alibaba Group Holding Ltd.'nin de bulunduğu Çin'in en büyük teknoloji şirketlerini New York Borsası'na kaptırmasının ardından kurallarını gevşeten Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. için de oldukça önemli bir adım olacak.

Hong Kong'da danışmanlık şirketi Tricor Group'un idari direktörü ve ilk halka arz başkanı Pamela Chung, "Bol sermaye olmasına karşın, yatırımcıların Ant Group'u, piyasada çok fazla teknoloji şirketi olmasından dolayı nasıl göreceği belli değil" dedi.

Son fonlama turunda 150 milyar dolar olarak değerlenen Ant, Alibaba'nın borsaya yaptığı açıklamalara dayanan hesaplamalara göre dördüncü çeyrekte 2 milyar dolar kâr elde etti. Çin'in en büyük dijital cüzdanını ve dünyanın en büyük para piyasası fonlarından birini işleten Ant, tüketici ve teknoloji hizmetlerini içerecek şekilde genişliyor.