Advertisement

Japonya'da kaldıraçlı işlemlere imkan veren hesaplarda işlem hacmi 2020'nin ilk 11 ayında 5,833.7 trilyon yen (56 trilyon dolar) olarak 5,570.5 trilyon yenlik 2015 yılında kaydedilen önceki rekoru kırdı.

Japonya'da Financial Futures Association'ın verilerine göre işlem hacmi 2019'un tümüne göre yüzde 69 arttı.

Ueda Harlow Ltd. Döviz kaldıraçlı işlemler biriminin başındaki isim Toshiya Yamauchi, "Yeni döviz hesabı açan yatırımcı sayısında Şubat ile Nisan ayları arasında sert bir artış görülüyor. Yenin gücü ve evden çalışırken daha fazla alım satım yapma imkanı bu hareketi tetikledi." dedi.

Dolar/yen paritesi bu yıl şimdiye kadar 101.19 ile 112.23 seviyeleri arasında 11.04 puanlık bir alanda hareket etti. 2019 yılında söz konusu alan 7.94 puan idi. Yen dolar karşısında bu yıl yüzde 4'ten fazla değer kazandı.

"Yılın kalan kısmında dolar/yenin görece az volatil olmasına rağmen işlem hacmi 2020 boyunca yüksek kaldı." diyen Gaitame.com Research Institute Ltd. genel müdürü Takuya Kanda, perakende yatırımcıların esnek olduğunu ve daha fazla volatilite sağlamaları durumunda yen karşısında sterlin ve Avustralya Doları gibi paralara daha fazla yoğunlaştıklarını belirtiyor.

Kaldıraçlı döviz işlemlerine yönelik açık ilgi Kasım sonunda 7.65 trilyon yen seviyesine tırmandı. Bu rakam Financial Futures Association'ın 2008 yılına kadar uzanan veri setine göre rekor.

Perakende döviz brokeri Gaitame Online Co.'nun danışmanı Masakazu Satou, "Perakende yatırımcılar dolarda ya da diğer para birimlerinde yeni uzun pozisyonlar açarak piyasaya girme eğiliminde, özellikle de yen değer kazandığı zaman. Bunlar yende kilit konumda bulunan satıcılar, Tokyo'daki işlem saatlerinde diğer paralara destek sağlıyorlar." dedi.