Advertisement
HABERLER ABONE OL

Japan Airlines Co. ve ANA Holdings Inc.’nin yeni rezervasyonları durdurma kararı ülkeye yapılan tüm uçuşlara uygulanıyor ve bu durum, ülke dışında yaşayan Japonya vatandaşlarının yanı sıra rezervasyonları olmayan yabancıların ülkeye girişinin yasaklanacağı anlamına geliyor.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan ismini vermeyen bir yetkilinin Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre, hükümet Japon havayolu şirketlerinin yanında yabancı havayolu firmalarına da bu talebini iletti. Yetkili, yasağın mevcut rezervasyonlara ya da transit uçuşlara uygulanmayacağını ve ülkeden ayrılanlara bir kısıtlama getirilmediğini kaydetti. Hükümet, omikron varyantındaki gelişmelere bağlı olarak, yasağın süresini kısaltıp uzatabilecek.

Baş kabine sekreteri Hirokazu Matsuno, Çarşamba günü daha önce yaptığı açıklamada, hafta sonu Nabibya’dan ülkeye giriş yapan bir kişide omikron varyantına rastlanmasının ardından, Japonya’nın Perşembe gününden itibaren, Güney Afrika ya da diğer dokuz ülkeyi ziyaret eden yabancı yerleşiklerin ülkeye yeniden girişini yasaklayacağını kaydetti.

Japonya’da günlük koronavirüs vaka sayıları düşük seviyelerde seyrediyor, ancak ülkede Çarşamba günü yeni varyanta ikinci bir vakada daha rastlanmasının ardından, yeni bir enfeksiyon dalgasına ilişkin endişeler daha da arttı.