Advertisement

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin yeni koronavirüs kısıtlamalarına girdiği bir dönemde Japonya Merkez Bankası para politikasında herhangi bir değişiklik yapmazken daha iyimser büyüme tahminleri açıkladı.

Japonya Merkez Bankası Bloomberg anketine katılan 44 ekonomistin öngördüğü gibi politika faizi ve varlık alım programında değişiklik yapmadı.

Çeyreklik raporunu da açıklayan banka, bu ay başlayan mevcut mali yıl için büyüme tahminini yüzde 3,9’dan yüzde 4’e yükseltti. Bazı ekonomistler yeni koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle çifte dip resesyon riskinin arttığına dikkat çekiyordu. Banka enflasyon tahminini ise mevcut mali yıl için sert bir şekilde düşürerek yüzde 0,1’e indirdi ve böylece para politikasını bir süre daha değiştirmeyeceğinin sinyalini verdi.

2023 mali yılı için yeni enflasyon tahmini de BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın görev süresinde yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılamayacağını gösteriyor.

Ülke ekonomisinde pandemi gölgesi

Son karar ve tahminler BOJ’un mevcut teşvik boyutunu Fed ve AMB gibi benzer merkez bankalarının teşviklerinin de ötesine taşıyacağı ufkunu ortaya koyuyor.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga pazar günü ülkenin en büyük şehirlerinde sıkılaşan Kovid-19 önlemlerini açıklamıştı. Bu da, güçlü ABD ekonomik toparlanması sonucu Japon ekonomisinin ihracat öncülüğünde toparlanacağı umutlarını azaltmıştı.

Pandeminin ekonomiyi sert bir şekilde vurabileceğini belirten Sumitomo Mitsui Banking Corp Ekonomisti Hirofumi Suzuki “BOJ politika belirlerken yeni vaka sayılarına da yakından bakmalı” yorumunu yaptı.