Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BoJ) yeşil tahvil alımı gerçekleştirme kararı aldı.

İklim değişikliğinin para politikasında değerlendirmesi konusuna da öncülük eden Japonya Merkez Bankası bu yöndeki stratejisini de açıkladı.

İklim değişikliğine ilişkin bankaların sağladığı finansmanlara yüzde 0 faiz uygulayacağını duyuran merkez bankası ayrıca Döviz cinsi yeşil tahvil alımları da gerçekleştirecek.

Faizi sabit tuttu

Banka toplantında faiz oranını sabit tutarken beklentilerinde revizyon kararı aldı.

BoJ'un faiz toplantısının ardından yapılan açıklamada, gösterge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi.

BoJ, büyüme ve çekirdek enflasyon beklentilerinde de revizyona gitti. BoJ'un açıklamasına göre, 2021 mali yılı için büyüme beklentisi yüzde 3,8'den yüzde 4,0'e, 2022 mali yılı için yüzed 2,4'ten yüzde 2,7'ye yükseltildi.

Kuroda bu konuda sinyal vermişti

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda Mayıs ayında bankanın para politikası tartışmalarında iklim değişikliğinin göz önüne alınacağını belirtmişti.

İklim değişikliğiyle önemli derecede ilgilendiklerini belirten Kuroda, “Doğal olarak, para politikaları tartışmalarında bu soruna karşı nasıl bir cevap vermeliyiz konusu konuşulan başlıklardan biri olacak” demişti.

Kuroda, şimdiye kadar iklim değişikliğinin finansal sisteme yarattığı riskler bakımından ele alınması gerektiğini söylüyordu.

Kuroda, merkez bankasının yeşil tahvil alımına başlayıp başlamayacağıyla ilgili sorulara “Merkez bankasının yeşil tahvil alıp almamasıyla ilgili tartışmalar sürüyor ama bu para politikasının değil varlık yönetiminin konusu” açıklamasında bulunmuştu.

Japonya Merkez Bankası'nın yanında birçok merkez bankası yeşil varlıklarla ilgili yönlendirmelerde bulunurken, iklim değişikliği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın metinlerinde de kendisine yer bulmuştu.