Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JP Morgan stratejistleri, Bitcoin için 'adil fiyatı' cari piyasa fiyatının, altın ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan oynaklığı temel alarak yüzde 12 altında belirledilediler.

JPMorgan stratejistleri, Bitcoin'in altından yaklaşık 4 kat daha fazla oynaklık göstermesini temel alarak adil değeri 38 bin dolar civarında hesapladılar.

Bitcoin'de oynaklığın, dalgalanmanın altına göre 3 kat seviyesine daralması halinde ise adil değerin 50 bin dolar seviyesine yükseleceğini tahmin ettiler.

Panigirtzoglou, Bitcoin için uzun vadeli teorik fiyat hedefini ise 146 bin dolardan 150 bin dolara güncelledi.

Altın fiyatları, yatırımcıların yükselen enflasyon ve jeopolitik gerginliklere odaklanmasıyla hafta başından bu yana yüzde 1’den fazla yükseliş kaydetti. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar kurundaki düşüşle 800 TL sınırında bulunuyor.

Altın yatırımcıları da perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler Ocak ayında ABD’de enflasyonun yüzde 7,3’e tırmanacağı görüşünde.

Öte yandan, piyasalar Fed’in baharda art arda iki faiz artırımı gerçekleştirmesini fiyatlamaya başladı. Bloomberg’in opsiyon kontratlarının fiyatlamasından yaptığı hesaplamalara göre, traderlar Mart ve Mayıs ayında 25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakarken Mart ayında yüzde 40 ihtimalle 50 baz puanlık bir artırım olacağını düşünüyor.

Goldman Sachs stratejistleri ise yavaşlayan büyüme ve yükselen enflasyonun 2022 yılında altın için yatırım talebini artıracağını belirterek, 12 aylık ons altın fiyatı tahminlerini 2.000 dolardan 2.150 dolara çıkardıklarını söyledi.

Genel yatırımcı beklentisinin aksine altının ABD’de faizlerin arttığı dönemde iyi bir performans gösterdiğini belirten Goldman stratejistleri, ABD büyümesindeki yavaşlama ve gelişen piyasaların dolar cinsinden alım güçlerindeki artış devam ettiği müddetçe altın fiyatlarının destek bulacağını vurguladı.

Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftaya 1.791 dolar seviyesinde başladıktan sonra iniş çıkışlara rağmen haftayı 1.808 dolar seviyesinde kapatmıştı. Yeni haftaya da yükselişle başlayan değerli metal, art arda üç günü de kazançla kapatarak 1.827 dolar seviyesinde bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta 766 TL’ye kadar geriledikten sonra kademeli bir yükselişle 792 TL’ye kadar tırmanmıştı. Geçen haftayı 788 TL civarında kapatan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar kurundaki düşüşle 797 TL seviyesinde bulunuyor.

Wall Street borsaları Salı günü teknoloji hisseleri öncülüğünde yükselirken, tahvillerdeki satış dalgası duruldu.

Dow Jones yüzde 1,06, S&P 500 yüzde 0,84, Nasdaq 100 endeksi de yüzde 1,21 yükselişle günü tamamladıktan sonra bu sabah itibarıyla vadeli işlemlerde yukarı yönlü seyir devam ediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi de yüzde 1’in üzerinde yükselişle iki haftadan uzun bir sürenin en yüksek düzeyine çıktı. Yükselişte Japon hisseleri ile Hong Kong’da işlem gören teknoloji şirketleri etkili oldu.

Çin’de devlet destekli fonlar Salı günü hisse senedi piyasasında alıma geçerek müdahale etmiş, gün içinde yüzde 2,4 düşen CSI 300 endeksi kayıplarının bir kısmını telafi ederek yüzde 0,6 ekside kapanmıştı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün bir ara yüzde 1,9686 ile 2019’dan bu yana en yüksek düzeyine çıktıktan sonra bu sabah yüzde 1,94 seviyelerinde. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,11 düşüşle 1.174’e geriledi.

Kremlin: Ukrayna konusunda güvence verilmedi

Önceki gün Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirmek üzere Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Putin’in bölgedeki gerilimi tırmandırmayacağı konusunda kendisine güvence verdiğini açıklamıştı. Putin’in kendisine hangi konularda güvence verdiğine ilişkin ayrıntı paylaşmayan Macron, görüşmenin hedefine ulaştığını belirtmişti.

Ancak Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, iki liderin görüşmede bir anlaşma sağlamadıklarını söyledi. Sonrasında Berlin’e geçen Macron, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yapılacak görüşme öncesinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

Scholz toplantıda, “Ortak hedefimiz Avrupa’da savaşı önlemektir.” dedi.

Macron ise “Rusya ile farklı formatlarda diyaloğu sürdürmemiz lazım” diye konuştu.

ABD Senatosu ise olası bir yaptırım yasasının Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme kararını nasıl etkileyeceği konusunda bölünmüş durumda. Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, “Putin’in Senato’dan çıkacak bir yasa nedeniyle geri adım atacağını düşünmüyorum” dedi. Kuzey Akım 2’nin hemen kapatılması gerektiğini savunan McConnell, ABD Başkanı Joe Biden’ın halihazırda yaptırımları devreye sokma yetkisine sahip olduğunu belirtti.