Advertisement

ABD'li banka JPMorgan, Avrupa Süper Ligi projesinin taraftarlar ve politikacıların karşı çıkması sonrasında çökmesini takiben projeyle ilgili sessizliğini bozdu.

Banka Avrupa Süper Ligi projesine katılacak takımları desteklemekten dolayı pişmanlık duyduklarını açıkladı. Açıklamada bu projenin futbol kamuoyunda nasıl algılanacağı ve nasıl bir etki yaratacağı konusunda yanlış değerlendirme yapıldığı belirtilirken, bu süreçten ders alınacağı ifade edildi.

Bloomberg'in haberine göre JPMorgan projeye 4 milyar euro finansal destek verecekti.

12 dev kulüple yola çıkan projeden ilk çekilme kararı Manchester City'den geldi. Manchester City'yi diğer kulüpler de takip etti ve proje başlamadan dağılmış oldu.

Taraftar tepkisi kulüpleri geri adım attırdı

Kulüpleri Süper Lig adımından geri çekilmeye zorlayan taraftarlar ve futbolcuların tepkileri oldu. Liverpool takım kaptanı Jordan Henderson,Twitter’dan yaptığı açıklamada “Bundan hoşlanmıyoruz ve olmasını istemiyoruz.” dedi. Diğer kulüplerdeki yüksek profilli oyuncular ve teknik direktörler de yeni ligin kurulmasına yönelik tepkilerini dile getirdi.

Rus oligark Roman Abramovich’in sahip olduğu Chelsea’de ise yüzlerce taraftar salı akşamki maç öncesi yeni lig kararını “Chelseamizi geri istiyoruz” tezahüratlarıyla Salı akşamı bir maçta yüzlerce taraftar protesto etmek için toplandı ve “Chelsea’mızı geri istiyoruz” sloganları attı.

Finansman savaşları başlamıştı

Süper Lig projesi futbolda finansman savaşlarını da gündeme getirmişti.

ABD'li banka JPMorgan'ın Avrupa Süper Ligi’ne 4 milyar euro yatırım yapacağı belirtilmişti. ABD yatırım bankası, Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre, lige ilk etapta 3,5 milyar euro yatırım yapmayı kabul etti. Ek ödemeler ve maliyetlerle birlikte yatırımın toplam miktarı 4 milyar euroyu bulacaktı.

ABD'li banka JPMorgan'ın desteklediği 12 kulüplü Süper Lig'e karşı UEFA da karşı finansman hamlesi yaptı.

Bloomberg'in haberine göre UEFA, dünyanın en çok gelir üreten futbol kulüplerinin kendisine alternatif olarak oluşturma kararı aldığı Süper Lig’i durdurmak için Centricus Asset Management ile 6 milyar euro finansman paketi için görüşmeler yürütüyor.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar, UEFA’nın Centricus ile yeni görünümlü bir Şampiyonlar Ligi turnuvasının finansmanı için görüştüğü bilgisini aktardı.