Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

JPMorgan’ın işlem masası, ABD hisse senetleri konusunda bankanın başstratejisti Marko Kolanovic ile farklı beklentilere sahip.

Kolanovic bir süredir teknoloji hisselerinin fazla değerli hale gelmesi ve yüksek faiz oranlarının küresel ekonomiye yönelik riskleri hakkında uyarılarda bulunuyor.

Ancak bankanın hisse alım satımı yapan işlem masası ABD hisselerinde “taktiksel olarak yükseliş eğilimi” gördüğünü ve alıma geçmek için iyi bir zaman olduğuna inandığını açıkladı. Aralarında Andrew Tyler’ın da olduğu trading masası ocak ayında hisseler için açıkladıkları duruşun “fazla muhafazakar” olduğunu ve ekonomik toparlanmanın yakın vadede “trendin altına” düşeceğine dair bir işaret görülmediğini belirttiler.

Citigroup stratejistlerine göre ise ABD teknoloji hisselerindeki yatırımcı pozisyonlanması o kadar iyimser ki herhangi bir satış dalgası yaşanması halinde daha geniş bir çalkantı tetiklenebilir.

Chris Montagu liderliğindeki stratejistler 5 Şubat tarihli bir notta, “Geniş bir konsensüs pozisyonlanması, piyasadaki dönüşü güçlendirebilecek bir risk” değerlendirmesinde bulundular.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksinde düşüş beklentisine yönelik pozisyonların tamamen silindiğini belirten stratejistler, yükseliş yönlü pozisyonlardaki artışın duraksadığını ancak genel pozisyonlanmanın net uzun olmaya devam ettiğini ifade ettiler.