Advertisement
HABERLER ABONE OL

Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Tekirdağ Doğalgaz Kombine Çevrim A ve B santralleri ve santrallere ait araziler ile devletin tasarrufu altında bulunan deniz alanları özelleştirme kapsamına alındı.

Resmi Gazete'de yayımlanan iki ayrı Cumhurbaşkanı kararına göre, her iki santral ve santrallere ait taşınmazlar varlık satış yöntemiyle, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan kara ve deniz alanları ise işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek.

İlanlara göre, Tekirdağ Doğalgaz Kombine Çevrim A Santraline ait Marmara Ereğlisi'nde toplam 21 arazi ve koordinatları belirli 15 deniz alanı, Tekirdağ Doğalgaz Kombine Çevrim B Santraline ait 5 arazi ve koordinatları belirli 24 deniz alanı bulunuyor. Her iki özelleştirme işlemi 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanacak.

Elektrik Üretim A.Ş. özel şirketlerden Nisan 2022’den 2025 sonuna kadar elektrik enerjisi satın alacağını duyurdu.

EÜAŞ’ın internet sitesinde yapılan açıklamaya göre alımlar yerli, ithal kömür, doğalgaz yakıtlı santraller ve yenilenebilir enerji kaynaklı santralleri işleten lisans sahibi özel şirketler ile tedarik lisansı sahibi özel şirketlerden yapılacak.

Yıl boyu baz yük dağılımıyla yerli kömür yakıtlı santralleri işleten lisans sahibi özel şirketlerden 150 milyar kilovat/saate kadar, ithal kömür yakıtlı santralleri işleten lisans sahibi özel şirketlerden 44 milyar kilovat/saate kadar, doğalgaz yakıtlı santralleri işleten lisans sahibi özel şirketlerden 44 milyar kilovat/saate kadar, Yenilenebilir enerji kaynaklı santralleri işleten lisans sahibi özel şirketler ile tedarik lisansı sahibi özel şirketlerden 17,5 Milyar kilovat/saate kadar, çeyrek dönem baz yük dağılımıyla yenilenebilir enerji kaynaklı santralleri işleten lisans sahibi özel şirketler ile tedarik lisansı sahibi özel şirketlerden 26 Milyar kilovat/saate kadar elektrik enerjisi satın alınacak