Advertisement

Kanada Merkez Bankası koronavirüs ve düşen petrol fiyatları karşısında ülke ekonomisine tampon oluşturmak için politika faizinde 50 baz puan indirime gitti. Ottawa merkezli banka faiz oranını yüzde 0.75'e çekerek, ihtiyaç halinde yeniden harekete geçme taahhüdünde bulundu.

Ayrıca, Kanada MB Başkanı Stephen Poloz, Cuma günü Maliye Bakanı Bill Morneau ile gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasında “Fonlama ihtiyaçlarının artmış olabileceği ve kredi koşullarının sıkılaştığı bu dönemde” küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından kullanılan para piyasası araçlarında alım için yeni bir imkan açıkladı.

Merkez bankasının açıklamasında “Koronavirüsün Kanadalı aileler ve Kanada ekonomisi üzerinde ciddi sonuçları olduğu açık. Ek olarak, 4 Mart'taki toplantımıza kıyaslandığında bile daha düşük seviyede olan petrol fiyatlarının ekonomi üzerindeki etkisi, özellikle enerji yoğun kısımlarda, ağır olacak.” ifadesi yer aldı.

Hükümetin Kanada ekonomisini resesyona sürükleyebilecek yavaşlama karşısındaki geniş çaplı önlemleri çerçevesinde faiz indiren banka, 2008 – 2009 finans krizinden bu yana ilk kez acil faiz indirimine gitti.

Ekonomiyi “su üstünde tutmak için” ne gerekirse yapılacağını taahhüt eden Morneau, gelecek hafta mali paket açıklayacağı belirtti.