Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kanada Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5 seviyesine çıkardı. Karar, Bloomberg’in gerçekleştirdiği beklenti anketine paralel gerçekleşti.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem liderliğindeki politika yapıcılar, karar metninde, şaşırtıcı derecede güçlü olan tüketim artışına, yüksek talebe ve inatçı fiyat baskılarına işaret etti. Ancak metinde faiz oranlarının geleceği hakkında net bir açıklama yapılmadı.

Karar metninde, gelen verileri değerlendirmeye devam edeceklerini ve enflasyonu düşürme taahhütlerinde "kararlı" olduklarını belirten banka üyeleri, "Talep fazlası, enflasyon beklentileri, ücret artışı ve kurumsal fiyatlama davranışlarının yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşılmasıyla tutarlı olup olmadığını değerlendireceğiz" ifadelerini kullandılar.

Ayrıca enflasyonun, 2025'in ortalarında yüzde 2 hedefine düşmeden önce bir yıl daha yüzde 3 civarında olacağı tahmin edildi.

Öte yandan göçün, ülkede nüfus artışına sebep olduğu belirtilen karar metninde, yüksek göç oranının talebi desteklemeye yardımcı olduğu açıklandı. Aynı zamanda, nüfus artışının hem konut satışlarında hem de fiyatların toparlanmasında etkili olduğu kaydedildi.