Advertisement
HABERLER ABONE OL

Kariyer.net’in transformasyon hikayesi case study’e dönüştü ve Harvard Business School’da ders içerisinde işlenecek. Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal süreci Bloomberg HT’ye anlattı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Harvard Business School (HBS) akademisyenlerinin kendilerine ulaştığını ifade eden Uysal “Özellikle son dönemde yapay zekanın çok öne çıkması ile bu alanda yapılan uygulamalar HBS’in radarına hızlı bir şekilde giriyor. Kariyer.net’in online bir istihdam sitesinden yapay zeka desteği ile İK teknolojileri platformuna dönüşme ve büyüme yolculuğu da bu açıdan çok ilgilerini çekti. 1 sene boyunca HBS akademisyenleri ile detaylı mülakatların sonucunda hikayemizi bir Case Study olarak ele alabileceklerini ilettiler ve case yazım aşaması başladı” dedi.

Türkiye’den çıkmış, yüzde 100 Türk sermayeli bir şirketin dönüşüm hikayesinin dünyanın önde gelen üniversitelerinden birinde case olmasının verdiği mutluluğu ve gururu dile getiren Uysal “24 yıllık geçmişe sahip bir şirket olarak önceleri sadece iş ilanları yayınlayan bir site iken 2017’den itibaren köklü bir değişime giderek inovasyona daha fazla öncelik vermeye, yapay zekayı (AI) süreçlere dahil etmeye ve ürün portföyümüzü genişletmeye başladık. Biz de ilk derse katılarak öğrencilerin case’imizi nasıl değerlendirdiğini görmeyi, dinlemeyi iple çekiyoruz. Case study; Kariyer.net’in online bir istihdam platformundan yapay zeka desteği ile daha kapsamlı İK teknolojileri ekosistemine dönüşme ve büyüme yolculuğunu anlatıyor” şeklinde konuştu.

Dönüşümün hikayesi

Uysal şirketin dönüşüm sürecinde yapay zekanın rolünü şu şekilde anlattı:

“Dönüşümün ilk aşaması (2018-2019), iş ilanlarına ek olarak yeni ürünlerin geliştirilmesini gerektirdi. Bu süreçte sanal asistan dediğimiz, sanal satış asistanını devreye aldık ve bu asistan vasıtasıyla satış ekibimizin müşterilerimizle daha sık temas etmesini, müşteri ihtiyaçlarının daha kolay tespit edilmesini ve cevaplanmasını sağladık. Ardından işe yerleştirme hizmetimiz olan Pratik Aday Servisini devreye aldık. 100 kişiye varan ve tüm Türkiye’ye yayılan İK Danışmanı ağımızla müşterilerimize işe yerleştirme hizmeti vermeye, onlar için terzi işi çözümler geliştirmeye başladık. İşverenlerin kullandığı Aday Takip sistemi ürünümüzde KVKK kurallarının işe alım alanındaki uygulamasını kolaylaştıran Uyum Modülü gibi yeni ürünler ve hizmetleri hayata geçirdik.

Dönüşümün 2. aşamasında; (2020-2023) ilk olarak görüntülü mülakat ürünümüz HR Venue’yü işverenlerin ücretsiz kullanımına sunduk ve kullanım oranı 10 kat arttı. Ayrıca, akıllı ilan ve ilan öneri sistemi gibi yapay zeka destekli ürünleri devreye aldık.

Techcareer.net; teknoloji yeteneği ihtiyacına yönelik olarak 2021 yılında hayata geçirdiğimiz bir kurum içi girişim. Techcareer.net, yapay zeka destekli bir eşleştirme algoritması aracılığıyla doğru yeteneğin doğru işle buluşmasına yardımcı olacak şekilde kurgulandı. Bootcamp'ler ve Hiring Challenge yarışmaları aracılığıyla yetenekleri keşfeder ve geliştirirken, Hackathonlarla başarılı sonuçlar elde eden yetenekler ortaya çıkartıldı. Böylelikle; yerel istihdam platformları ile çalışmama politikası bulunan, bu nedenle de 23 yıldır Kariyer.net müşterisi olmayan dünya lideri yazılım şirketlerinin de Kariyer.net ile teması sağlanmış oldu. Bu yıl iki yeni özellik eklendi; son yenilikle birlikte şirketler, teknoloji alanındaki açık pozisyonları için Techcareer.net web sitesi üzerinden ilan yayınlayabiliyor.

Teknoloji alanındaki yeteneklerin iş ilanlarına yapılan başvurulardan ziyade işe alım uzmanlarının özgeçmiş taramaları yoluyla işe alınma eğiliminde olduğunu görünüyordu. (işe alımların yaklaşık %65'i) Buradan hareketle kısa liste uygulaması hayata geçirildi."

Yapay zeka kullanmak zamandan tasaruf ettiriyor

Uysal “Yapay zeka, işe alımlarda ortaya çıkan büyük veriyi hızlı ve verimli bir şekilde işleme imkânı sağlıyor. Tekrarlanan veri kalıplarını inceleyerek, işe alım, çalışan özellikleri, performans gibi konular üzerinde tahmin etme ve karar verme süreçlerine yardımcı olacak şekilde kullanılıyor. SHRM 2022 Automation & AI in HR Research’e göre, yapay zeka kullanmanın zamandan tasarruf ettirdiğini ve verimi arttırdığını belirten İK profesyonellerinin oranı yüzde 85.

İşverenler mülakata çağrılacak adayların seçilmesi, niteliklerinin açılan pozisyona uygunluğunun değerlendirilmesi gibi birçok süreçte yapay zekâdan destek alıyor. Doğal dil işleme metotları kullanıldığında büyük datadaki kritik bilgilerin saptanması kolaylaşıyor: belirli bir aday açısından ideal iş ya da o pozisyondaki adaylar arasından bir iş ilanına daha uygun adaylar daha kolay belirlenebiliyor.Yapay zeka tabanlı tahmin metodları ile yapılan öneriler gerçek zamanlı ve kişiselleştirilmiş iletişimleri beslediğinde aday/işveren açısından sonuca ulaşmak kolaylaşıyor” şeklinde konuştu.

"Yeni ürünlerden elde edilen gelirin önümüzdeki 2 yıl içinde toplam gelirin yüzde 50’sini geçmesini amaçlıyoruz"

2023 ve daha sonrasında, alım süreçlerini hızlandıran, daha az eforla daha uygun adayları işe almalarını sağlayan çözümlerin sayısını artırmak, daha fazla işverenin daha çok ürün ve hizmeti kullanmasını sağlamak, adayların işe başvurma süreçlerinde destekçileri olan ürünlerin sayısını artırmak istediklerini belirten Uysal “Tüm bu hedeflerin sonucunda yeni ürünlerden elde edilen gelirin önümüzdeki 2 yıl içinde toplam gelirin yüzde 50’sini geçmesini amaçlıyoruz” dedi.